لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

اپوزیسیون ونزوئلا در تلاشی سه روزه برای مقابله با دیکتاتوری


نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا از سیزده مقام دولتی و افراد وابسته به رژیم که به فهرست تحریم های آمریکا علیه دولت او اضافه شدند، در مراسمی ویژه قدردانی کرد. این در حالیست که ونزوئلا خود را برای راهپیمایی ضد دولتی روز جمعه آماده می کند.

خیابان های کاراکاس در دومین و آخرین روز اعتصاب سراسری خلوت و خالی از ترافیک شهری بود. با این حال درگیری های پراکنده نیروهای دولتی با فعالانی که در گوشه و کنار پایتخت تجمع کرده بودند، روز پنجشنبه دستکم یک کشته دیگر بجا گذاشت.

ادامه درگیری های پراکنده تظاهرکنندگان و هواداران اپوزیسیون ونزوئلا با نیروهای گارد ملی یک قربانی دیگر گرفت و شمار تلفات ناآرامی های ماه های اخیر در آن کشور را به ۱۰۵ نفر رساند. هزاران نفر نیز در این ناآرامی ها آسیب دیده اند.

ونزوئلا روز پنجشنبه دومین و آخرین روز از اعتصابی سراسری را پشت سر می گذارد که اپوزیسیون به منظور اعمال فشار بر نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری برای انصراف از برگزاری انتخابات روز یکشنبه فراخوان آن را صادر کرد.

آقای مادورو قصد دارد با تشکیل یک مجمع ملی، قانون اساسی ونزوئلا را بازنویسی و به نفع خود تغییر بدهد.

آمریکا دیروز با هدف زیر فشار قرار دادن رئیس جمهوری ونزوئلا برای انصراف از برگزاری انتخابات روز یکشنبه، ۱۳ نفر از مقام‌های دولتی و وابستگان به حکومت نیکلاس مادورو را در فهرست تحریم های خود قرار داد.

رئیس جمهوری ونزوئلا اما در واکنش به این تحریم ها در مراسمی از همه افراد تحریم شده با اعطای یک شمشیر که نماد میهن پرستی در آن کشور تلقی می‌شود تقدیر کرد و گفت «آنها می‌خواهند از تهدید به تحریم، اگر اسمش را تحریم بگذاریم، به عنوان ابزار فشار استفاده کنند و ببینند آیا اتحاد مردم و دموکراسی در ونزوئلا در هم خواهد شکست؟»

تحریم ها و ناآرامی های ماه های اخیر در ونزوئلا اقتصاد آن کشور را به رکود کشانده و به کمبود مواد غذایی و دارو در آن کشور دامن زده است؛ بطوری که بخشی از مردم مایحتاج ضروری خود را با عبور از مرز، و از کشور همسایه کلمبیا تهیه می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG