لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

ادامه اعتراضات در ونزوئلا؛ پلیس به معترضان حمله کرد


کاراکاس، پایتخت ونزوئلا یکبار دیگر صحنه درگیری پلیس با تظاهرکنندگانی بود که در اعتراض به تصمیم نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری برای بازنویسی و تغییر قانون اساسی آن کشور راهپیمایی کردند.

در تظاهرات روز شنبه ۳۱ تیر، گارد ملی ونزوئلا برای جلوگیری از راهپیمایی هزاران تن از مخالفان رئیس جمهوری به طرف ساختمان دیوانعالی کشور در کاراکاس، به گاز اشک آور و گلوله‌های لاستیکی متوسل شد.

حامیان اپوزیسیون ونزوئلا در ماه‌های اخیر در اعتراض به قصد نیکلاس مادورو برای برگزاری انتخابات یک مجمع ملی که وظیفه تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید ونزوئلا را برعهده میگیرد، به خیابان های پایتخت آمده و تظاهرات کردند. تظاهراتی که اغلب با مداخله پلیس ضد شورش و نیروهای گارد ملی ونزوئلا به خشونت کشیده شده و شماری کشته و زخمی بجا گذاشته است. در ناآرامی‌های نزدیک به چهار ماه گذشته در ونزوئلا دستکم ۹۷ نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شده‌اند.

یکی از زخمی‌های درگیری روز شنبه بین تظاهرکنندگان با نیروهای گارد ملی در کاراکاس ویلی آرتیگای ۲۳ ساله است که با نواختن ویولون در بحبوحه ناآرامی‌های خیابانی به نماد صلح طلبی اپوزیسیون ونزوئلا تبدیل شده است.

اپوزیسیون ونزوئلا امیدوار است سازماندهی و تداوم تظاهرات ضددولتی بتواند رئیس جمهوری را از برگزاری انتخابات سی ام ژوئیه و تشکیل مجمع ملی به منظور تغییر قانون اساسی منصرف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG