لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

انتقاد از رئیس جمهوری ونزوئلا در پی سواستفاده از آهنگ «دسپسیتو»


«لوئیس فونسی» خواننده آهنگ مشهور «دسپسیتو» به سوءاستفاده «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا از این اثر برای پیشبرد اهداف سیاسی خود اعتراض کرد.

در جریان یک برنامه تلویزیونی با حضور نیکولاس مادورو، نسخه تغییر یافته ای از این آهنگ با هدف تشویق مردم به شرکت در همه‌ پرسی قانون اساسی کشور پخش شد.

در این هنگام حاضرین به رقص و پایکوبی پرداختند و رئیس جمهوری ونزوئلا بخش هایی از آهنگ را در تأیید اصلاحات پیشنهادی خود خواند.

در این نسخه جدید، مشاورین نیکولاس مادورو با تغییر این ترانه شاد و عاشقانه، آن را به اثری حماسی در حمایت از رئیس جمهوری تبدیل کردند.

لوئیس فونسی خواننده پورتوریکویی این آهنگ، با انتقاد از نیکولاس مادورو، استفاده ابزاری از این آهنگ را غیر اخلاقی، غیرقانونی و شرم آور توصیف کرد.

او با اشاره به علاقه خود به ونزوئلا و مردم آن کشور، از نیکولاس مادورو خواست پخش نسخه سیاسی این آهنگ را متوقف کند و از روشهای دیگری برای جلب توجه هوادارانش بهره گیرد.

لوئیس فونسی با حمایت از مخالفین دولت ونزوئلا، مبارزات آنها برای دستیابی به آزادی و دموکراسی را ستود.

«د دی یانکی» خواننده دیگر این آهنگ، با انتقاد از نیکولاس مادورو، او را دیکتاتوری بی رحم و خودکامه توصیف کرد که برای حفظ قدرت، از هیچ جنایتی فروگذار نیست.

د د یانکی، سواستفاده از آهنگ دسپسیتو را نمونه دیگری از پروپاگاندای رئیس جمهوری ونزوئلا برای فریب افکار عمومی توصیف کرد.

«دسپسیتو» یا «به آرامی» آهنگی به زبان اسپانیولی و در سبک رگیتون است. نسخه اصلی این آهنگ توسط «لوئیس فونسی» و « د دی یانکی» خوانده شد، ولی شرکت موسیقی یونیورسال در نسخه ریمیکس صدای «جاستین بیبر» را نیز به آن افزود.

دسپسیتو پرشنونده ترین آهنگ تاریخ موسیقی است و بیش از چهار میلیارد و ششصد میلیون بار در فرم های مختلف شنیده شده است.

در هفته های اخیر ونزوئلا صحنه تظاهرات گسترده مخالفین نیکولاس مادورو بوده و در جریان درگیری در نقاط مختلف کشور به ویژه در کاراکاس پایتخت، دهها نفر کشته شدند.

به باور معترضان، اصلاحات پیشنهادی نیکولاس مادورو، بهانه ای برای افزایش قدرت و سرکوب مخالفین است.

همه پرسی قانون اساسی ونزوئلا یکشنبه آینده برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG