لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

آمریکا: غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد، «هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری» ندارد


ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود از اظهار نظر درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران خودداری کرد، اما گفت: ما به صراحت گفته‌ایم که تولید اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد توسط جمهوری اسلامی، «هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری» ندارد.

ودانت پاتل افزود :«ما از گزارش‌های مطبوعاتی در مورد انباشت اورانیوم غنی‌‌سازی شده تا ۶۰ درصد توسط جمهوری اسلامی آگاه هستیم؛ با این‌حال، نمی‌توانیم درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ـ که هنوز علنی نشده است ـ اظهار نظر کنیم.»

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: «هیچ کشور دیگری در جهان، از اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد برای اهداف (صلح‌آمیز) ادعا شده استفاده نمی‌کند.»

ودانت پاتل در پاسخ به پرسشی درباره «هرگونه بحث یا مذاکره در مورد موضوع هسته‌ای» با جمهوری اسلامی هم گفت: ما در حال‌حاضر هیچ «به‌روز رسانی جدیدی» برای ارائه نداریم و برای جزئیات بیشتر، شما را به اظهارات قبلی خود در این باره که چند هفته پیش بیان شده بود، ارجاع می‌دهیم.

در ادامه این کنفرانس خبری به موضوع پنج آمریکایی دو تابعیتی تحت بازداشت خانگی در جمهوری اسلامی پرداخته شد و ودانت پاتل بر نظارت مستمر و تعهد به بازگشت امن آنها تاکید کرد.

همچنین نگرانی‌ها در مورد یک شهروند سوئدی بازداشت شده توسط جمهوری اسلامی مطرح شد، اما معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که این موضوع هیچ ارتباطی با وضعیت آمریکایی‌های دو‌تابعیتی ندارد.

ودانت پاتل درباره «پرونده شهاب دلیلی»، نظر وزارت خارجه مبنی بر اینکه او در طبقه‌بندی «به ناحق بازداشت شده» قرار نمی‌گیرد را تایید کرد اما اطمینان داد که ارزیابی مداوم و به‌روز رسانی درباره چنین مواردی، انجام خواهد شد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به «نقش جمهوری اسلامی» در «تامین پهپاد‌های روسیه» در جنگ اوکراین، بر آمادگی ایالات متحده در اقدام علیه نهادهای حامی تجاوز روسیه برای «پاسخگو کردن جمهوری اسلامی» نیز تاکید کرد.

خبرگزاریهای رویترز، فرانسه و آسوشیتدپرس، پیشتر گزارش داده بودند که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا سطح خلوص ۶۰ درصدی، «که نزدیک به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای است»، همچنان رو به افزایش است و هیچ پیشرفتی در مذاکرات با جمهوری اسلامی درباره موضوعات حساسی مانند منشاء ذرات اورانیوم در سایت‌های گزارش‌نشده بدست نیامده است.

XS
SM
MD
LG