لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

ادعای بلومبرگ مبنی‌ بر «توافق نا‌نوشته نفتی» بین جمهوری اسلامی و آمریکا


سایت خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت به نظر می‌رسد پس از چندین ماه «دیپلماسی پشت‌پرده» بین دولت‌های جمهوری اسلامی و آمریکا، پیشرفت محسوسی نه تنها در مبادله زندانیان و احتمالا تصمیم به کاهش غنی‌سازی بلکه «توافق‌های نانوشته‌ای» هم در «صادرات نفت» انجام شده است.

در شرایطی که بازار جهانی نفت نیز نوعی «بده ‌بستان غیررسمی» دوجانبه نفتی بین دو طرف را ایجاد کرده، مقام‌های آمریکایی ادعا می‌کنند تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی کاهش یافته است.

بر‌ پایه این گزارش، حدود دو هفته پیش که برخی رسانه‌های آمریکایی از به جریان افتادن مقدمات آزادی پنج زندانی ایرانی آمریکایی در جمهوری اسلامی در ازای آزاد شدن شش میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی خبر دادند تهران و واشنگتن نیز این موضوع را تایید کردند.

گزارش بلومبرگ حاکی از آن است مقامات آمریکایی به طور خصوصی اذعان کردند که «به‌تدریج» تحریم نفتی جمهوری اسلامی را «کاهش داده‌اند» که نتیجه آن «افزایش فروش نفت جمهوری اسلامی» به «بالاترین سطح» از زمان بازگشت تحریم‌ها در پنج سال پیش و همچنین بیشترین میزان فروش نفت به چین بوده است.

همزمان به تازگی فاش شد که تهران و واشنگتن حدود دوسال است که به طور محرمانه و به واسطه قطر و عمان مذاکرات غیرمستقیم و محرمانه‌ای را برگزار کرده‌اند و به «توافق نانوشته‌ای» در مورد «برخی مسائل» دست یافته‌اند.

براساس این گزارش، در حالی‌که جو بایدن امیدوار است پایین ماندن بهای نفت به انتخاب مجدد او در سال آینده کمک کند، بهای شاخص نفت این هفته به زیر ۸۵ دلار رسید که باعث آرامش خاطر مصرف‌کنندگان و بانک‌های مرکزی کشورهای غربی می‌شود.

بلومبرگ در پایان جمع‌بندی می‌کند اگرچه هیچ‌یک از این دو کشور انتظار ندارند که به‌زودی توافق اتمی برجام احیا شود، اما در هفته‌های گذشته در زمینه تبادل احتمالی زندانیان در برابر انتقال ۶ میلیارد دلار عایدی مسدود شده نفتی ایران در کره جنوبی توافقی صورت گرفته و گزارش‌هایی نیز وجود دارد حاکی از اینکه جمهوری اسلامی هم به طور قابل توجهی سرعت غنی‌سازی اورانیوم به درجه خلوص قابل استفاده در تسلیحات اتمی را کاهش داده است.

پیش‌تر شبکه خبری بلومبرگ در تاریخ ۳۰ مرداد به نقل از شرکتی که تصاویر ماهواره‌ای نقتکش‌ها را رصد می‌کند اعلام کرد میزان صادرات روزانه نفت ایران افزایش یافته و به حدود دو میلیون بشکه رسیده است.

بلومبرگ می‌گوید چنین افزایشی، عرضه نفت در بازار جهانی را در زمانی بالا می‌برد که سایر تولید‌کنندگان نفت از تولید خود کاسته‌اند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر روز جمعه ۲۵ اوت گفت امیدوار است توافق اخیر مبادله زندانیان که کشورش آن را بین ایران و ایالات متحده تسهیل کرده است، منجر به گفتگوی گسترده‌تر درباره مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، نخست وزیر قطر، کشورش را یک «میانجی کلیدی» بین ایران و آمریکا برای مبادله زندانیان خواند و برای میانجی‌گریهای بیشتر میان دو کشور ابراز آمادگی و امیدواری کرد.

XS
SM
MD
LG