لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

آژانس: ذخیره اورانیوم غنی‌شده نزدیک به درجه تسلیحاتی در ایران رو به افزایش است


بازدید علی خامنه‌ای از یک نمایشگاه هسته‌ای در محوطه دفتر او در تهران، ژوئن ۲۰۲۳ - آرشیو

ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا سطح خلوص ۶۰ درصدی، که نزدیک به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای است، همچنان رو به افزایش است و هیچ پیشرفتی در مذاکرات با جمهوری اسلامی درباره موضوعات حساسی مانند منشاء ذرات اورانیوم در سایت‌های گزارش‌نشده بدست نیامده است.

این مطالب در دو گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازوی هسته‌ای سازمان ملل متحد، آمده که رویترز روز دوشنبه آن را دیده است.

بر اساس یکی از گزارش‌های محرمانه سه ماهه به کشورهای عضو آژانس، این سازمان اعلام کرده است که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا خلوص ۶۰ درصد، علی‌رغم رقیق شدن مقداری از آن، همچنان رو به افزایش است هر چند سرعت رشد آن کاهش یافته است.

اورانیوم غنی شده با خلوص ۶۰ درصد نزدیک به خلوص ۹۰ درصد است که در ساخت سلاح هسته‌ای کاربرد دارد و رسیدن به آن مرحله از ۶۰ درصد از نظر فنی دشوار نیست.

در یکی از گزارش‌ها با اشاره به ناتوانی جمهوری اسلامی در توضیح دقیق منشأ ذرات اورانیوم کشف‌شده در دو سایت گزارش نشده در ایران، آمده است که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، از اینکه هیچ پیشرفتی در حل این مسئله حاصل نشده متاسف است.

این گزارش‌ها پیش از نشست فصلی شورای حکام برای کشورهای عضو آژانس ارسال شده است.

۳۵ عضو شورای حکام آژانس هفته آینده برای برگزاری نشستی که هر سه ماه برگزار می‌شود گرد هم می‌آیند.

در یک گزارش آژانس آمده است پس از پیشرفت محدودی که در نصب دوباره دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سه ماهه قبل بدست آمد، هیچ‌ دوربین‌ دیگری نصب نشده است. این موضوع می‌تواند باعث افزایش تنش‌ها میان جمهوری اسلامی با قدرت‌های غربی ‌شود.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه مارس توافقی را برای نصب مجدد دوربین‌های نظارتی اعلام کردند. تنها بخشی از آن دوربین ها و سایر تجهیزات نظارتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار استفاده از آنها بود، نصب شده است.

در یک گزارش آژانس آمده است که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا خلوص ۶۰ درصد با حدود ۷.۵ کیلوگرم افزایش به ۱۲۱.۶ کیلوگرم رسیده است، هرچند که ۶.۴ کیلوگرم از آن با اورانیوم غنی شده در سطح پایین‌تر،‌ رقیق شده است.

یک دیپلمات ارشد به رویترز گفت تولید ماهانه اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد در ایران از حدود ۹ کیلوگرم در ماه به حدود ۳ کیلوگرم در ماه کاهش یافته است.

دیپلمات‌های دیگر گفته‌اند که این کاهش سرعت تولید می‌تواند بخشی از تلاش‌های به اصطلاح «کاهش تنش» بین تهران و واشنگتن باشد. یک دیپلمات غربی نیز گفت ایران «البته ادعا می‌کند» کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم غنی شده تا ۶۰درصد مثبت است، اما باید در نظر داشت که به هر حال ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده آن همچنان بیشتر شده است.

افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده نزدیک به خلوص تسلیحاتی در ایران به این معنی است که در صورتی که جمهوری اسلامی تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای بگیرد، می‌تواند بمب هسته‌ای بیشتری تولید کند. جمهوری اسلامی می‌گوید به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست و هدفش از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز است.

XS
SM
MD
LG