لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

نخستین سفر یک رئیس جمهوری اسرائيل به امارات؛ هواپیمای هرتزوگ از آسمان عربستان عبور کرد


Israel Emirates
Israel Emirates

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، روز یکشنبه وارد امارات متحده عربی شد. این اولین دیدار یک رئیس جمهوری اسرائيل از امارات به شمار می‌رود.

این سفر در شرایطی است که اسرائيل به دنبال تقویت روابط خود با کشورهای جنوب خلیج فارس است و قدرت‌های جهانی نیز تلاش دارند توافق برجام با ایران را، که اسرائيل مخالف آن است، احیا کنند.

امارات و بحرین در سال ۲۰۲۰ با میانجیگری دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، با امضای پیمانی به نام «توافق ابراهیم» روابط خود را عادی کردند.

این دو کشور خلیج فارس و اسرائیل نگرانی‌های مشترکی در مورد ایران و نیروهای متحدش در منطقه دارند.

به نوشته رویترز، هواپیمای حامل رئیس جمهوری اسرائيل در مسیر سفر به امارات از آسمان عربستان سعودی عبور کرد و هرتزوگ آن را «لحظه‌ای واقعا بسیار تکان‌دهنده» خواند.

ریاض و اسرائیل روابط دیپلماتیک ندارند، اما اسرائیل گفته است که مایل است با عربستان، رابطه برقرار کند.

ریاست جمهوری در اسرائیل بیشتر یک پست تشریفاتی است. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، در ماه دسامبر از امارات دیدن کرده بود.

رئیس جمهوری اسرائيل در بدو ورود به ابوظبی پایتخت امارات مورد استقبال شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات، قرار گرفت. به نوشته خبرگزاری دولتی وام امارات، او سپس در قصر الوطن مورد پذیرایی شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی که در عمل حاکم امارات است، قرار گرفت.

هرتزوگ گفت برای شیخ محمد‌ آرزوی سلامتی می‌کند و «شجاعت و رهبری جسورانه او» برای عادی سازی روابط با اسرائيل را ستود.

در پی حمله حوثی‌های مورد حمایت ایران به امارات، اسرائيل اعلام کرد که حاضر است از امارات پشتیبانی اطلاعاتی و امنیتی کند.

XS
SM
MD
LG