لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی سرکوب بهائیان و زنان در ایران را محکوم کرد


دیوارنویسی علیه بهائیان در ایران. آرشیو
دیوارنویسی علیه بهائیان در ایران. آرشیو

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای سرکوب فزاینده اقلیت‌های مذهبی توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

در این بیانیه به بازداشت ده‌ها شهروند بهائی و تخریب خانه‌هایشان در مازندران و همچنین حمله به زنان مخالف حجاب اجباری و بازداشت زنان معترض به این مساله اشاره شده است.

به گفته شارون کلینباوم، کمیسر این نهاد ناظر بر حق آزادی مذهب و عقیده در سطح بین‌المللی، دولت ایران نمی‌تواند با آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی آسیب‌پذیر و معترضان صلح‌آمیز، ثبات و امنیت ایجاد کند. او از دولت آمریکا خواسته است مقام‌های جمهوری اسلامی را به دلیل آزار و اذیت بهائیان و همچنین استفاده از مذهب به منظور محدودکردن حقوق زنان محکوم کند.

اریک شاوم، کمیسر این نهاد مستقل و فراحزبی دولت فدرال، نیز ضمن محکوم کردن استفاده مقامات جمهوری اسلامی از مذهب به عنوان دستاویزی برای آزار اقلیت‌ها و زنان، از دولت بایدن خواسته فشار بر دولت ایران را با هدف اتمام دهه‌ها آزار و اذیت بهائیان افزایش دهد. او همچنین از کنگره خواسته است با تصویب لایحه دوحزبی، آزار جامعه بهائی از سوی مقامات ایرانی را محکوم کند.

کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در گزارش سالانه ٢٠٢٢ خود به وزارت خارجه توصیه کرده بود ایران را به دلیل نقض نظام‌مند، مستمر، و فاحش آزادی‌های مذهبی در زمره کشورهای دارای «نگرانی ویژه» تقسیم‌بندی کند.

XS
SM
MD
LG