لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

تأیید بازداشت شماری از شهروندان بهائی؛ وزارت اطلاعات: به‌دنبال «نفوذ در مهدکودک‌ها» بودند


نقض حقوق بهاییان در ایران، شعارنویسی علیه بهایی‌ها - آرشیو
نقض حقوق بهاییان در ایران، شعارنویسی علیه بهایی‌ها - آرشیو

یک روز پس از یورش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به خانه ده‌ها شهروند بهائی در شهرهای مختلف ایران و بازداشت شماری از آنها، وزارت اطلاعات اعلام کرد «اعضای هسته مرکزی» آن چه را که «حزب جاسوس بهاییت» خوانده بازداشت کرده است.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات که روز دوشنبه ۱۰ مرداد منتشر شده، ادعا شده که بازداشت‌شدگان «مستقیما» با کانون «بیت‌العدل» در اسرائیل «در ارتباط تشکیلاتی بودند.»

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ادعا کرده است که این کانون «سال گذشته راهبرد احیای تشکیلات» بهائیت در ایران را در قالب «خط تبلیغ تهاجمی و مأموریت ویژه جمع‌آوری اطلاعاتی به شبکه بازداشت‌شده ابلاغ» کرده بود تا با «نفوذ در محیط‌های آموزشی در سطوح مختلف و به طور خاص مهدکودک‌های سراسر کشور» آموزه‌های بهائیت را «تبلیغ» کنند.

همچنین گزارش «عملکرد نوبه‌ای» به کانون «بیت‌العدل» درباره «ترویج سازمان‌یافته بی‌حجابی در ایران» یکی از اتهام‌هایی است که وزارت اطلاعات به بازداشت‌شدگان نسبت داده است.

روز یک‌شنبه ۹ مرداد نیروهای امنیتی با یورش به خانه ده‌ها تن از پیروان آئین بهائی در تهران، کرج، قزوین، شیراز، مشهد، ساری، گنبد و گرگان برخی از آنها را بازداشت کردند.

مقامات امنیتی در کرج خانه «کامیار حبیبی، مظفر نبیلی، بیتا ممتازی، پویا صراف، سابین یزدانی، سارا شعبان‌پور و نصیر هروی» را تفتیش و «عفیف نعیمی و سامان استوار» را بازداشت کردند. در تهران خانه «نیما و نازیلا حقار» تفتیش شد و «مهوش شهریاری (ثابت) و فریبا کمال‌آبادی» بازداشت شدند.

همچنین در ساری خانه «نوید میثاقی» تفتیش شد و «بهروز رحمانی و همسرش سها رحمانی» بازداشت و به مکانی نامعلوم انتقال داده شدند. در شیراز نیز خانه «راحله کشانی، احسان جابری و بهار بنگاله» تفتیش و وسایلشان توقیف شد و در مشهد خانه‌های «هدیه غیابی، شادی خاصه و فریده هدایتی» تفتیش و برخی لوازم آنها توقیف شد.

علاوه بر این، خانه‌های «آزاده یقینی و افسانه تشکر» در گنبد و خانه‌های «شفق فهندژ، افسون مودی، شکیب معصومی، ندا طائفی و شقایق پورعنایتی» در گرگان تفتیش و وسایل شخصی‌شان ضبط شد و مقامات امنیتی با حمله به خانه «بهنام ممتازی» در قزوین او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

پیش‌تر، کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی تداوم «نقض فاحش» آزادی‌ مذهبی در ایران را محکوم کرده و عنوان کرده است که جمهوری اسلامی پیروان اقلیت‌های مذهبی به‌ویژه بهاییان را به‌طور مستمر تحت آزار و اذیت قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG