لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

اوباما و پوتین درباره سوریه گفتگو می کنند


باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه قرار است دوشنبه ۲۸ سپتامبر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت و گو کنند.

پیش بینی می‌شود که بحران سوریه، موضوع تنش‌زایی در گفتگوهای باراک اوباما و ولادیمیر پوتین باشد. روسیه و ایران بر خلاف دیدگاه آمریکا که بر کناره‌گیری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تاکید دارد، حفظ و تقویت دولت مرکزی در آن کشور را در جنگ با تروریسم لازم می دانند.

آمریکا بر خطراتی که ادامه قدرت بشار اسد در سوریه در بردارد تاکید کرده است. روسیه و ایران، از سوی دیگر می‌گویند در جنگ با تروریسم حفظ رژیم بشار اسد لازم است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در ملاقات با همتای روس خود سرگئی لاوروف در روز یکشنبه، در خصوص حضور و تقویت نیروهای نظامی روسیه در سوریه گفتگو کرد. آقای کری بر لزوم هماهنگی در برخورد با بحران سوریه گفت: "این آغاز یک تلاش واقعی است تا ببینیم راهی برای تنش‌زدایی وجود دارد و همچنین بتوانیم راه موثری برای حل بحران را پیدا کنیم."

روسیه اخیرا تجهیزات و جنگنده های هوایی به سوریه فرستاده است. آمریکا، این اقدام را خلاف منافع منطقه‌ای و تلاشی برای پشتیبانی از رژیم اسد می‌داند و می‌گوید بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است و باید از قدرت کناره گیری کند.

از سوی دیگر، آقای پوتین می‌گوید که پشتیبانی آمریکا از شبه نظامیان معتدل در سوریه غیرقانونی است. رئیس جمهوری روسیه در این باره گفت: "از دیدگاه من، پشتیبانی نظامی از ساختارهای غیرقانونی بر خلاف قوانین بین‌المللی مدرن و منشور سازمان ملل است. ما تنها از ساختارهای قانونی دولتی حمایت می‌کنیم."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در گفت و گوها با شبکه‌های خبری سی‌ان‌ان و ان‌پی‌آر، رادیو سراسری آمریکا که بخش‌هایی از آن پخش شد گفت برای شکست تروریست‌ها در سوریه راهی به غیر از تقویت دولت مرکزی در آن کشور وجود ندارد.

آقای روحانی قبول مشروعیت بشار اسد در جنگ با تروریست‌ها را لازم دانست و بقای او در قدرت را تا هنگامی که خطر جنگ داخلی و تروریسم همچنان وجود دارد، ضروری عنوان کرد.

او همچنین آمادگی ایران را برای گفتگو بر سر دوران پس از شکست داعش در سوریه اعلام کرد اما گفت که جامعه جهانی باید در تلاش برای یافتن فرمول آنی در شکست داعش هماهنگ شود.

در عین حال میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر از احتمال ادامه گفتگوهای واشنگتن و مسکو درباره بحران سوریه در ماه آینده با شرکت کشورهای بانفوذ منطقه نظیر ایران، عربستان سعودی، ترکیه و مصر خبر داد.

XS
SM
MD
LG