لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

درخواست جان کری از ایران و روسیه: "نقش سازنده" داشته باشید تا "داعش" از بین برود


جان کری، وزیر خارجه آمریکا

جان کری، وزیر خارجه آمریکا می گوید دولت اوباما امیدوار است که ایران و روسیه یک نقش مثبت و سازنده در سوریه بازی کنند تا به جنگ داخلی آن کشور پایان داده شود و گروه موسوم به "حکومت اسلامی" از میان برود.

به گزارش آسوشیتدپرس، جان کری سه شنبه شب گفت حمایت نابجای روسیه و ایران از بشار اسد رئیس جمهوری به طولانی‌شدن جنگ داخلی آن کشور می‌انجامد.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال گفت آمریکا آماده یک تعاملی فوری با روسیه است‌، تا دستیابی به توافق صلح و کناره‌گیری اسد از قدرت را سبب شود.

درخواست جان کری از ایران و روسیه: "نقش سازنده" داشته باشید تا "داعش" از بین برود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

جان کری افزود: "به نظر می‌رسد افزایش حضور نظامی روسیه در آن کشور برای حفاظت از پرسنل و تجهیزات موجود است. واقعیت این است که هنوز به روشنی معلوم نیست دلیل اصلی حضور روس‌ها چیست."

این درخواست کری از ایران و روسیه برای کمک به حل بحران سوریه پس از آن روی می دهد که روز یکشنبه نیز وزیر خارجه آمریکا از روسیه و ایران خواسته بود با استفاده از نفوذ خود بر رییس جمهوری سوریه،‌ او را پای میز مذاکره بیاورند.

از زمان آغاز بحران سوریه در پنج سال پیش، ایران و روسیه مهم‌ترین حامیان اسد، رئیس حکومت سوریه بوده اند.

در حالیکه ایران تاکید بر حضور و رهبری بشار اسد در سوریه دارد، آمریکا تاکید دارد که اسد جایی در آینده سوریه نخواهد داشت. البته آمریکا به روشنی اعلام کرده که مایل نیست گروه‌های افراطی جای بشار اسد را بگیرند.

در یک ماه اخیر روسیه نقش پر رنگ تری در حمایت از بشار اسد بازی کرده است. این کشور تجهیزات نظامی به سوریه ارسال کرد.

با اینکه به نظر می رسد کمک های روسیه در جهت تقویت سوریه در مقابل داعش است اما برخی اهداف دیگری در پس نقش روسیه در سوریه می بینند.

به نوشته آسوشیتدپرس، ژنرال بازنشته دیوید پترائوس، فرماندهان ارشد آمریکا در خاورمیانه در نشست سنای آمریکا گفته هدف فوری پوتین ایجاد دالانی امن در ساحل شرقی مدیترانه است. کریدوری که لاذقیه، محل پایگاه هوایی روس‌ها را به طرطوس، جایی که پایگاه دریایی آنها قرار دارد، وصل کند.

وی افزود آمریکا نباید به روسیه اجازه دهد، تا واشینگتن را مجبور به حضور در ائتلافی با مسکو و تهران، علیه گروه داعش بکند.

روسیه طی هفته‌های گذشته خواستار تشکیل ائتلافی با حضور بشار اسد، برای مبارزه با افراطیون در سوریه شده است. در حال حاضر ائتلافی به رهبری آمریکا حملاتی هوایی را علیه گروه‌های افراطی، به ویژه «حکومت اسلامی» در سوریه، و مشخصا علیه گروه «حکومت اسلامی» در عراق، انجام می‌دهد.

XS
SM
MD
LG