لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

گفت و گوی رو در روی ظریف و کری درباره توافق هسته ای و بحران های منطقه


جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۶ سپتامبر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد.

جان کری پیش از این دیدار به خبرنگاران گفت که در روزهای آینده بحث هایی که می تواند برای حل مناقشات در سوریه و یمن مهم باشد، صورت خواهد گرفت.

از هنگام توافق اتمی در وین در ماه ژوئیه، این نخستین بار است که دو وزیربه گفت و گو می نشینند.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، آقای کری گفت که او این هفته را « فرصت عمده ای برای کشورها می بیند که نقش مهمی در کوشش جهت حل برخی از دشوار ترین مسائل خاورمیانه یازی کنند.»

گفت و گوی رو در روی ظریف و کری درباره توافق هسته ای و بحران های منطقه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:40 0:00

آقای کری بر نیاز به رسیدن به صلح در سوریه، یمن و در منطقه تاکید گذاشت و گفت به گمان او این بحث ها، فرصت هایی برای پیشرفت فراهم خواهد آورد.

وزیر امور خارجه ایران هم گفت که تمرکز اصلی او در گفت و گو با کری اجرای توافقنامه اتمی است. او ابراز امیدواری کرد با اجرای کامل توافقنامه « برخی از بی اعتمادی هایی که سال ها» بین دو کشور وجود داشته است بر طرف شود. با این حال یادآور شد که ایران همچنین آماده خواهد بود در باره مسائل منطقه ای، از جمله فاجعه مرگبار در عربستان سعودی ، بحث کند.

ظریف گفت: «وضع در منطقه و تحولات اسفناک در عربستان سعودی فاجعه بار بوده است و ما نیاز داریم به آنها بپردازیم. »

در همین رابطه، وندی شرمن مذاکره کننده ارشد دولت اوباما در گفت و گوهای هسته ای یک روز پیش از این دیدار گفته بود که بحث با مقامات ایران در باره سوریه، در محتوای تحولات اخیر « معقول» می نماید. او احتمال داد که طرفین در این دیدار درباره جنگ داخلی سوریه گفت و گو کنند یا دستکم شنونده ملاحظات یکدیگر باشند.

آسوشیتد پرس می گوید آمریکا از ایران و روسیه خواسته است به حمایت از اسد پایان دهند ، اما موفقیتی کسب نکرده است. در هفته های اخیر، روسیه حضور نظامی خود در سوریه را تقویت کرده است . این مساله قرار است موضوع اصلی مذاکرات جان کری با سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه، در روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر باشد.

XS
SM
MD
LG