لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

بان کی مون: نقش پنج کشور برای حل بحران سوریه کلیدی است


هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ساعتی پیش با سخنرانی بان کی مون دبیرکل در مقر این سازمان در نیویورک افتتاح شد.

بان کی مون در این سخنرانی به موضوعاتی از جمله توسعه پایدار و مبارزه با گرمایش جهانی و حفظ محیط زیست، بحران‌های جاری در جهان از جمله جنگ در سوریه و لزوم همکاری کشورها در مبارزه با تروریسم، لزوم رسیدگی به پناهجویان فراری از جنگ، مبارزه با بیماری‌ها و همچنین توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی اشاره کرد.

او ضمن اشاره به گرم شدن هوای کره زمین و تغییرات اقلیمی که این پدیده به همراه می‌آورد گفت مهاجرت‌ها و درگیری‌ها از جمله عواقب گرمایش جهانی است. او گفت برای کاهش تولید گازهای مضر گلخانه‌ای تغییرات چشمگیری در راه است.

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار پایان حملات نظامی به یمن شد که زیرساخت شهرها و میراث فرهنگی این کشور را نابود می‌کند و مردم این کشور را به کشتن می‌دهد. او گفت: "بگذارید صریح بگویم. درگیری‌های یمن راه‌حل نظامی ندارد."

او گفت داعش، بوکوحرام و الشباب همچنان تهدیدهای عمده‌ای برای جهان هستند و جهان باید در مقابل آن ها بایستد.

او گفت طرف های درگیر جنگ در سوریه مسوول اصلی پایان دادن به بحران جنگ در سوریه هستند. او گفت قدرت های منطقه نیز در این امر سهیم هستند و رقابت های قدرت ها در این درگیری ها نقش دارد. او از شورای امنیت و بازیگران منطقه‌ای خواست پاپیش بگذارند و به پایان جنگ کمک کنند.

بان کی مون گفت پنج کشور روسیه، آمریکا، عربستان سعودی، ایران و ترکیه برای پایان دادن بحران سوریه می توانند نقش کلیدی داشته باشند.

او از کشورهای اروپایی خواست برای آوارگانی که راهی این قاره شده اند اقدامات بیشتری انجام دهند.

آقای بان همچنین از توافق جامع اتمی ایران و شش قدرت جهانی استقبال کرد و گفت مذاکره و صبر در دیپلماسی حیاتی است و نتیجه می دهد. بان کی مون همچنین خواستار صلح و آرامش در شبه جزیره کره و خلع سلاح هسته ای در آن جا شد.

بان کی مون از افزایش محدودیت‌ها بر عملکرد و آزادی رسانه‌ها و جامعه مدنی در جهان ابراز نگرانی عمیق کرد و گفت انجام کار و وظیفه حق روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر است و جرم نیست.

دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن تقدیر از تلاش‌ها و همبستگی بین‌المللی در مبارزه با ایبولا گفت ما بیماری‌های مرگبار را طی چند دهه گذشته ریشه کن کرده ایم ولی هنوز راه درازی در پیش داریم. مواد لازم برای توسعه پایدار در دست ماست و باید اقدام کنیم. باید زنان را توانمند کنیم و برابری جنسیتی را برقرار سازیم.

XS
SM
MD
LG