لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

کری می گوید اقدامات نظامی مسکو در سوریه خطرناک است


وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داده است اقدامات روسیه در سوریه با خطر رویاروئی با ائتلاف مخالف گروه دولت اسلامی همراه است، در حالی که همتای روس او ادعا می‌کند واشنگتن بیشتر به موضع مسکو در مناقشه نزدیک می شود.

روزنامه ایتالیایی لا ستامپا روز چهارشنبه به نقل از جان کری نوشت او نگرانی آمریکا از حمایت روسیه از دولت بشار اسد را به سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه ابلاغ کرده است.

آقای کری گفت "این اقدامات می تواند بر مناقشه شدت بخشد، به کشته شدن مردم بی گناه بیشتری منجر شود، بر جریان آوارگان بیافزاید و خطر رویاروئی با ائتلاف ضد داعش در سوریه را بیشتر کند."

در مسکو، لاوروف گفت دولت آمریکا به سیاست روسیه در حمایت از دولت اسد در برابر گروه های شورشی که خواهان برکناری او هستند، نزدیکتر شده است.

به گزارش خبرگزاری نووستی ریا، لاوروف روز چهارشنبه گفت: "به گمان من، آمریکائی ها آنچه را ما سال ها است گفته ایم، بیشتر می پذیرند."

اشاره لاوروف به گفت و گوی تلفنی بین وزیران دفاع دو کشور در هفته گذشته بود. یک مقام آمریکایی گفت و گوی فوق را سازنده توصیف کرد اما گفت هیچ بحثی درباره فعالیت فوری روسیه در سوریه صورت نگرفت."

مقامات آمریکایی به صدای آمریکا گفتند روسیه ۲۸ فروند هواپیمای پیشرفته در پایگاهی در نزدیکی بندر لاذقیه مستقر کرده است.

جان کری روز سه شنبه گفت کارشناسان ارتش آمریکا بر این باورند هواپیماهایی که روسیه به سوریه فرستاده بخشی از نیروئی برای حفاظت از سربازان و تجهیزات روسی است.

همچنین علائمی حاکی از آماده شدن روسیه برای گسترش حضور نظامی خود در سوریه وجود دارد. لاوروف روز چهارشنبه در پاسخ به پرسشی درباره گزارش هایی مبنی بر این که روسیه دو پایگاه جدید در سوریه را برای پذیرفتن نیروی بزرگتر آماده می کند، گفت «رئیس جمهور پوتین قبلا در باره کارهایی که ما در سوریه انجام می دهیم توضیح داده است.»

در این میان، روز چهارشنبه به نقل از سفیر سوریه در مسکو گفته شد دولت از ایجاد پایگاه نظامی روسیه در لاذقیه استقبال می کند.

XS
SM
MD
LG