لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

کنگره جدید آمریکا به رهبری جمهوری‌خواهان آغاز به کار کرد


کنگره جدید آمریکا به رهبری جمهوری‌خواهان آغاز به کار کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

کنگره جدید آمریکا به رهبری جمهوری‌خواهان آغاز به کار کرد

یکصد و چهاردهمین کنگره آمریکا با اکثریت جمهوریخواه امروز سه شنبه ششم ژانویه کار خود را آغاز کرد.

جمهوریخواهان که اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست داشتند، با به دست آوردن ۵۴ کرسی در مقابل ۴۶ کرسی دموکراتها و مستقل‌ها در انتخابات نوامبر گذشته، اکثریت مجلس سنا را نیز به دست آوردند.

میچ مک کانول، رهبر اکثریت سنا، پیش از آغاز سال جدید میلادی، گفته بود که تصویب ایجاد خط لوله کیستون از کانادا به آمریکا و تصویب طرح‌های سخت‌گیرانه‌تر علیه ایران از اولویت‌های کنگره جدید آمریکاست.

شهلا آراسته، خبرنگار صدای آمریکا که از کنگره گزارش می‌داد گفت که سنای آمریکا علاوه بر کار روی طرحهای سختگیرانه علیه ایران، روی مجوز جدید استفاده از نیروی نظامی علیه داعش کار خواهد کرد.

نمایندگان جمهوریخواه روی موضوع افزایش سقف بدهی دولت فدرال نیز کار خواهند کرد و احتمالا بر کاهش هزینه‌ها پافشاری خواهند کرد.

موارد دیگری که جمهوریخواهان مصمم به لغو ویا تغییر اساسی آن هستند، لایحه بیمه بهداشتی آقای اوباما، و همچنین لغو فرمان اجرایی او در مورد جلوگیری از اخراج بخشی ازمهاجران غیرقانونی است.

در مقابل، انتظار نمیرود که رییس جمهوری آمریکا هم از تصمیم خود برای پیشبرد برنامه های مورد نظرش برگردد.

بیژن کیان تحلیلگر مسایل سیاسی آمریکا روز سه شنبه در برنامه افق بخش فارسی صدای آمریکا در همین زمینه گفت که به اعتقاد او کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان به سمت تقابل جدی با کاخ سفید نخواهد رفت.

کنگره جمهوریخواه به سمت تقابل جدی با کاخ سفید نخواهد رفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

علاوه بر اینها، رهبران جمهوری‌خواهان در کنگره یکصد و چهاردهم آمریکا تلاش خواهند کرد پلی میان گروه عملگراتر جمهوریخواه و دیگر جمهوریخواهان ایجاد کنند تا از بوجود آمدن تصویری افراطی از آنها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا جلوگیری شود.

طرح‌های سخت‌گیرانه‌ علیه ایران

رهبران جمهوریخواهان گفته اند که کار روی طرح‌های سخت‌گیرانه‌ علیه ایران از اولویت‌های کنگره جدید آمریکاست.

تهیه کنندگان این طرح‌ها، سناتورها مارک کرک و لیندزی گراهام به تازگی گفته‌اند که از حمایت کافی دموکراتها برای به دست آوردن یک اکثریت قاطع و مقاوم در برابر وتوی رئیس جمهوری آمریکا برخوردار هستند. از سناتور ارشد، چاک شومر و سناتور باب منندز رییس پیشین کمیته سیاست خارجی سنا، به عنوان حامیان دموکرات طرح‌های سخت‌گیرانه علیه ایران یاد شده است.

رییس جمهوری و دیگر مقامات دولت ایالات متحده، با تصویب هر تحریم جدید یا طرح‌های سخت‌گیرانه‌تر علیه ایران در حالیکه مذاکرات هسته‌ای در جریان است، مخالفت کرده‌اند. باراک اوباما همچنین گفته بود که اگر تحریم جدیدی در کنگره آمریکا به تصویب برسد آنرا وتو خواهد کرد. رییس جمهوری آمریکا در صورتی می‌تواند مصوبه سنا را وتو کند که با رای کمتر از دو سوم اعضای سنا به تصویب رسیده باشد.

ترکیب کنگره امسال یکی از متنوع ترین‌هاست

کنگره امسال با ۱۰۴ عضو زن، بالاترین رقم قانونگذاران زن را به خود اختصاص داده است. اولین زن سیاه‌پوست جمهوریخواه نیز نماینده مجلس شد در جمع ۴۶ قانونگذار آمریکایی آفریقایی تبار قرار گرفت.

کنگره امسال با ۱۰۴ عضو زن، بالاترین رقم قانونگذاران زن را به خود اختصاص داده است. اولین زن سیاه‌پوست جمهوریخواه نیز نماینده مجلس شد در جمع ۴۶ قانونگذار آمریکایی آفریقایی تبار قرار گرفت.

امسال ۳۳ اسپانیایی تبار، ۱۲ آسیایی تبار، و دو نماینده از بومیان آمریکا در سنا و مجلس نمایندگان عضویت دارند. در کنار اعضای مسیحی کنگره که اکثریت را دارند،۲۷ یهودی، ۲ بودایی، دو مسلمان و یک هندو نیز حضور دارند.

از نظر پیشینه شغلی و تحصیلی نیز حقوقدانان با ۱۸۴ ​ عضو در کنگره امسال اکثریت را دارند.

XS
SM
MD
LG