لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

لایحه تحریم های ایران در سنا به رای گذاشته نشد


قانونگذاران جمهوری خواه در سنای آمریکا روز پنجشنبه سعی کردند لایحه ای را تصویب کنند که تحریم های ایران را در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات اتمی تا سوم آذر ماه به یک توافق «قابل قبول» افزایش می دهد. اما قانونگذاران دموکرات که اکنون اکثریت مجلس سنا را در اختیار دارند، مانع تصویب این لایحه شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سناتور لیندزی گراهام و سناتور باب کورکر حامی این طرح بودند.اما سناتور دموکرات کریس مورفی، به این لایحه اعتراض کرد و گفت تصویب چنین لایحه ای «این پیام را می فرستد که درحالی که مذاکرات انجام می شود، کنگره در کنار رئیس جمهوری نیست.»

جمهوری خواهان می گویند هدف آنها این است که اطمینان یابند کنگره در روند رسیدن به یک توافق اتمی با ایران قبل از ضرب الاجل سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) دخیل خواهد بود.

جمهوری خواهان و برخی از دموکرات ها نگران آن هستند که رئیس جمهوری آمریکا مذاکرات اتمی با ایران را آسان بگیرد و محدودیت های لازم برای برنامه اتمی ایران از نظر آنها را در نظر نگیرد.

لایحه پیشنهادی تحریم هایی که در حین مذاکرات علیه ایران برداشته شده را در صورت نرسیدن به یک توافق تا ضرب الاجل تعیین شده، دوباره به اجرا می گذارد. این لایحه همچنین به کنگره ۱۵ روز پس از توافق احتمالی با ایران، فرصت می دهد که آن را بررسی کند و اجازه می دهد که قانونگذاران منابع اجرای توافق را اگر کنگره آن را تایید نکرد، و یا اگر توافق در اختیار قانونگذاران قرار نگرفت، قطع کند.

این لایحه همچنین تحریم های برداشته شده علیه ایران را در صورتی که تهران مفاد توافق را اجرا نکند، بر می گرداند.

در انتخابات اخیر میان دوره ای کنگره آمریکا، جمهوری خواهان کنترل سنای آمریکا را از دست دموکرات ها خارج کردند. تحلیلگران می گویند امکان رسیدن به توافق اتمی در صورت پایان ضرب الاجل تعیین شده میان ایران و قدرت های جهانی (سوم آذر ماه) و با آغاز به کار سنای تحت کنترل جمهوری خواهان، بسیار دشوار می شود.

روزنامه وال استریت ژورنال اخیرا گزارش داد که برخی از دیپلمات ها می گویند توافق اتمی با ایران در مهلت تعیین شده بدست نمی آید و احتمال تمدید دوباره مدت مذاکرات افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG