لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

هشدار سناتورهای جمهوری خواه به اوباما درباره «توافق ضعیف» با ایران


همزمان با ادامه مذاکرات هسته ای قدرت های جهانی با ایران در وین، جمهوری خواهان در سنای آمریکا از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا متن هرگونه توافق جامع اتمی احتمالی با ایران را به کنگره تحویل دهد و همزمان نسبت به برداشتن یکجانبه تحریم ها علیه ایران توسط او، هشدار دادند.

قانون گذاران جمهوری خواه گفته اند که سیاست های اخیردولت اوباما نسبت به ایران، از جمله گزارش ها درباره اینکه دولت می خواهد در راستای توافق احتمالی جامع اتمی، کنگره را برای برداشتن تحریم های «قابل توجه» علیه ایران دور بزند، آنها را نگران کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قانون گذاران جمهوری خواه در سنا، روز پنجشنبه در بیانیه ای که به امضای ۴۳ نفر از ۴۵ عضو جمهوری خواه رسیده، خطاب به باراک اوباما نوشته اند: «طرح های گزارش شده برای دور زدن کنگره حاکی از آن است که مذاکره کنندگان شما ممکن است یک توافق ضعیف و خطرناکی را امضا کنند که برای مردم آمریکا غیرقابل پذیرش خواهد بود.»

ایران، و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان (گروه ۱+۵) مذاکرات خود را روز پنجشنبه ادامه دادند و قرار است تا پیش از ضرب الاجل سوم آذرماه، به گفتگوها ادامه دهند.

جمهوری خواهان خواستار این هستند که ایران تاسیسات اتمی خود را برچیند و در مورد برنامه تسلیحات اتمی که گفته می شود آن را دنبال کرده بوده، شفافیت بیشتری نشان دهد. ایران می گوید هدف برنامه اتمی اش صرفا صلح آمیز است و در پی دستیابی به سلاح اتمی نیست.

جمهوری خواهان همچنین از باراک اوباما خواسته اند تا تهران را تحت فشار بگذارد تا برنامه موشکی بین قاره ای خود را مهار کند و حمایت از تروریسم را متوقف کند.

سناتورهای جمهوری خواه گفته اند: «ما به اعمال فشار اضافی بر ایران در ماه های پیش رو ادامه خواهیم داد مگر آنکه تهران بلند پروازی های اتمی خود را کنار بگذارد و یک مسیر به واقع سازنده در روابط خود با دنیا را دنبال کند.»

آنها هشدار داده اند که بدون مشورت با کنگره بعید است که هرگونه توافق با ایران پایدار باشد.

جمهوری خواهان پس از پیروزی در انتخابات میان دوره ای کنگره، سال آینده میلادی کنترل مجلس سنا را از دست دموکرات ها خارج می کنند. آنها همچنان کنترل مجلس نمایندگان را نیز حفظ می کنند.

برخی از قانونگذاران هر دو حزب نگران آن هستند که آمریکا ممکن است برای رسیدن به توافق جامع اتمی با ایران، «بیش از اندازه» امتیاز دهد.

XS
SM
MD
LG