لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

مقام ارشد نیروی هوایی آمریکا:ایران توان حمله موشکی را به یمن داده است


عکس آرشیوی از جفری هریگین رئیس مرکز فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در جنوب غرب آسیا (چپ)
عکس آرشیوی از جفری هریگین رئیس مرکز فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در جنوب غرب آسیا (چپ)

چند روز پس از حمله موشکی شورشیان شیعه حوثی به پایتخت عربستان سعودی، یک مقام ارشد نیروی هوایی آمریکا روز جمعه گفت قابلیت حمله هوایی با استفاده از موشک‌های بالیستیک را ایران به یمن داده است.

اواخر روز شنبه صدای انفجار مهیبی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در ریاض پایتخت عربستان شنیده شد، که مقام‌های سعودی گفتند ناشی از رهگیری یک موشک شلیک شده از سوی حوثی‌های مورد حمایت ایران بوده است.

مقام‌های سعودی این حمله را «یک اقدام جنگی» از سوی جمهوری اسلامی ایران خوانده و گفتند حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانند. واشنگتن نیز این حمله را محکوم کرده و خواستار برخورد با فعالیت‌های ایران در یمن شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جفری هریگین رئیس مرکز فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در جنوب غرب آسیا که به امارات متحده عربی رفته، به خبرنگاران در دوبی گفت توانایی حوثی‌ها برای حمله موشکی را ایران فراهم کرده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت، بر اساس اطلاعات منتشر شده، موشکی که حوثی‌ها ماه ژوئیه به عربستان شلیک کردند، موشک «قیام» ایران بوده و موشک شنبه شب هم ممکن است منشا ایرانی داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز پیشتر در روز یکشنبه گفته بود که معتقد است پرتاب موشک به سمت ریاض کار ایران بوده و سامانه دفاع موشکی آمریکایی که در عربستان مستقر است موشک شلیک شده را ساقط کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG