لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

عمر متین از مشتریان کلوب همجنسگرایان اورلاندو بود؛ "بازدیدها جنبه برنامه ریزی داشت"


با وجود اینکه عمر متین، مهاجم کلوب همجنسگرایان در اورلاندو خود را همپیمان با خلیفه داعش معرفی کرد و حاضران در کلوب "پالس" را به رگبار بست، برخی از مشتریان آن کلوب گفته‌اند که عمر متین از مشتریان این کلوب بوده و او را پیشتر بارها در آن دیده بودند.

اف بی آی معتقد است که عمر متین عقاید افراطی داشته اما درباره ارتباط او با گروههای تروریستی تردید دارد، با این حال تعدادی از مشتریان کلوب شبانه همجنسگرایان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که این مهاجم ۲۹ ساله بارها به آن کلوب رفته، مشروب الکلی نوشیده و رفتارهای تهاجمی داشته است.

یکی از مشتریان هم گفته که او برای ارتباط با همجنسگرایان مرد به آن کلوب می رفته است.

سرکشی به سایت های دوست یابی همجنسگرایان

در همین رابطه، لس آنجلس تایمز در گزارشی با عنوان «به گفته شاهدان، عامل کشتار اورلاندو از اپلیکیشن های دوست یابی همجنسگرایان استفاده کرده و در مناسبت هایی به کلوب شبانه دگرباشان جنسی رفته بود» می نویسد کوین وست، یکی از همجنسگرایانی که مرتب به کلوب پالس رفت و آمد می کرد، می گوید عمر متین طی یک سال با او پیام هایی از طریق یک برنامه دوست یابی رد و بدل می کرده است اما او را هرگز تا بامداد یکشنبه ندیده بود.

این شاهد عینی می گوید هر چند اسم واقعی متین را نمی دانست ولی او را ساعت یک بامداد وقتی دوستش را در مقابل کلوب پیاده می کرد در حال عبور از خیابان از جلوی خودش دیده بود و آن دو سلام کوتاهی به هم کرده بودند.

لس آنجلس تایمز می نویسد دست کم چهار مشتری کلوب شبانه دگرباشان جنسی پالس عمر متین را بارها در کلوب دیده بودند که گاهی گوشه ای می نشست و گاه چنان مست می کرد که عربده می کشید.

مشتری های کلوب می گویند او زیاد حرف نمی زد ولی چیزهایی در باره پدر، همسر و فرزندش می گفت.

تحلیل مقامات امنیتی

اما به گزارش شبکه سی ان ان، مقامات امنیتی معتقدند که رفت و آمد های عمر متین به کلوب پالس برای برنامه ریزی بوده است تا حمله خود را اجرا کند. یک مقام گفته است که رفت و آمدها به کلوب شبانه "پالس" بین ۱ ژوئن تا ۶ ژوئن (هشت روز پیش) صورت گرفته است؛ اما تعداد رفت و آمد ها روشن نیست.

تاریخ های رفت و آمد عمر متین به کلوب همجنسگرایان با فستیوال های دگرباشان جنسی ۲۰۱۶ موسوم به "Gay Days 2016" در دیزنلی ورلد و اورلاندو که بین ۳۱ مه تا ۶ ژوئن برگزار شد، مصادف است. بازپرسان همچنین معتقد این بازدید ها در زمانی صورت گرفت که عمر متین در حال خرید سلاح هایی بود که در حمله صبح روز یکشنبه در اورلاندو از آنها استفاده کرد.

اعلام وفاداری به گروه های رقیب

یک گزارش دیگر هم می گوید که عمر متین وفاداری خود را به انواع گروه های اسلامی از جمله گروه های رقیب همدیگر اعلام کرده بود، از جمله گروه سنی القاعده و گروه شیعه حزب الله لبنان که و گروه جبهه النصره و همچنین گروه داعش که باهم در سوریه درگیرند.

عمر متین، شهروند آمریکایی افغان تبار، اوایل صبح یکشنبه ۲۳ خرداد حاضران در کلوب همجنسگرایان در شهر اورلاندو را به رگبار بست و ۴۹ نفر را کشت و ۵۳ نفر را زخمی کرد. او که پیش از آن در تماس با تلفن فوریت های امداد ۹۱۱ همبستگی خود را با خلیفه خود خوانده داعش اعلام کرده بود، در حمله نیروهای ویژه پلیس کشته شد.

سابقه اعمال خشونت خانوادگی

ستاره یوسفی همسر سابق عمر متین همچنین او را فردی خشن و از نظر روحی بی ثبات توصیف کرده است که وقتی به خانه می‌آمد، بهانه‌ای برای کتک زدن او پیدا می کرد.

پدر عمر متین، هم گفته است پسرش از دیدن صحنه بوسیدن دو مرد همجنسگرا در میامی به خشم آمده بود و تیراندازی اورلاندو ربطی به دین ندارد. او همچنین در یک پیام ویدئویی گفت خداوند خودش "همجنس بازان را جزا می دهد."

اف بی آی گفته است که تحقیقات درباره گرایش‌ها و ارتباطات عمر متین همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG