لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

محسن کدیور: حمله عمر متین به کلوب همجنسگرایان گناه کبیره بود


محسن کدیور
محسن کدیور

در پی حمله یک مسلمان افغان تبار به کلوب همجنسگرایان در اورلاندوی آمریکا، محسن کدیور، پژوهشگر دینی ایرانی، کشتار افراد را به دلیل تصور انجام فعل حرام، مغایر با دستورات اسلام دانست.

به گفته او کسانی که چنین جنایت‌هایی را به اسلام ربط می دهند هیچ شناختی از اسلامی و سنت پیامبر آن ندارند.

محسن کدیور، روز دوشنبه ۲۴ خرداد در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اقداماتی نظیر عملیات تروریستی عمر متین، جوان آمریکایی افغان تبار در کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو از نظر شرعی جنایت، معصیت و وهن اسلام است و ربطی به جهاد در اسلام ندارد.

عمر متین، که از پدر و مادری افغان و مسلمان در آمریکا به دنیا آمده است، لحظاتی پیش از حمله به کلوب همجنسگرایان با ابوبکر البغدادی اعلام همبستگی کرده بود. پدر او نیز گفته بود که پسرش در خیابان از دیدن اینکه دو مرد یکدیگر را بوسیده اند به شدت به خشم آمده بود.

با این حال آقای کدیور گفت که هیچ مسلمانی حق ندارد افراد را به دلیل اینکه کاری می‌کنند که او نمی پسندد، شخصا مجازات کند.

این پژوهشگر اضافه کرد: "اگر عملی برای یک فرد مسلمان حرام اعلام شده باشد، معلوم نیست که برای غیرمسلمانان هم حرام باشد، هیچ مسلمانی هم مجاز نیست اگر فکر می کند کسی عمل حرامی را انجام می دهد، با زور و کشتار، دیگران را به عمل به باورهای خود وادار کند.

از دید این پژوهشگر دینی عملی که عمر متین در حمله به کلوب همجنسگرایان در اورلاندو انجام داد و منجر به کشتن ۴۹ نفر و زخمی کردن ۵۳ نفر شد، یک گناه کبیره است که در ماه رمضان جنایت بدتری محسوب می شود.

او تاکید می‌کند که هیچ مفتی و مرجعی حکم نمی دهد که کسانی که به یک کلوب شبانه رفته اند دسته جمعی اعدام شوند.

XS
SM
MD
LG