لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

عمر متین؛ شوهر و همکاری عصبی یا نگهبانی مودب؟


تصویر متهم تیراندازی در کلوب همجنسگرایان پالس در اورلاندو،(عکس از اداره پلیس اورلاندو)
تصویر متهم تیراندازی در کلوب همجنسگرایان پالس در اورلاندو،(عکس از اداره پلیس اورلاندو)

عمر صدیقی متین، عامل کشتار اورلاند، ۲۹ سال پیش در آمریکا در خانواده پدر و مادری که از جنگ و کشتار در افغانستان به آمریکا پناه آورده بودند، به دنیا آمد و قانونا شهروند آمریکا بود.

عمر متین متولد نیویورک بود، اما در شهر فورت پیرس ایالت فلوریدا زندگی می کرد که با اورلاندو شهری که آن را به صحنه بزرگترین فاجعه تیراندازی های منجر به کشتارهای جمعی در آمریکا بدل کرد، دو ساعت فاصله رانندگی دارد.

او که از حدود ده سال پیش در یک شرکت ویژه خدمات ایمنی به عنوان مامور محافظ کار می کرد، در چند روز گذشته دو اسلحه جدید خریده بود: یک اسلحه کمری و تفنگ نیمه‌خودکار.

پلیس می گوید او در میانه حمله مرگبار خود به کلوب همجنسگرایان "پالس" در تماسی تلفنی با سرویس امداد و کمک رسانی آمریکا (شماره تلفن ۹۱۱) گفت او با این حمله وفاداری اش را به گروه داعش اعلام می کند و از برادران تسارنایف، بمب گذاران در ماراتون بوستون با تحسین یاد کرد.

یک مامور ویژه دفتر تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) به شبکه ان بی سی گفته است عمر متین دو بار توجه مقامات امنیتی را به خود جلب کرد: یک بار در سال ۲۰۱۳ که در جریان پرخاش به همکارانش، ضمن فحاشی، با جملاتی تحریک آمیز آنها را تهدید کرده بود، و بار دوم به علت احتمال ارتباط با یکی از بمب گذاران انتحاری عضو گروه النصره.

ماموران اف بی آی سه بار در مورد هر دو واقعه از عمر متین بازجویی می کنند اما چون مدرک خاصی پیدا نمی کنند که ثابت کند وی تهدیدی علیه امنیت ملی است پرونده را مختومه اعلام می کنند.

داعش اما پس از تیراندازی در اورلاندو، مسئولیت این حمله را برعهده می گیرد اما هنوز مدرکی که نشان دهد عمر متین با این گروه ارتباط داشته، در دست نیست.

داعش که بخش هایی از عراق و سوریه را تصرف کرده است، بارها دگرباشان جنسی را هدف حملاتی مرگبار قرار داده است و ویدیوهایی را از حمله و آزار و کشتن فجیع مردهای همجنس گرا منتشر کرده است.

سوابق زندگی اجتماعی عمر متین نشان می دهد که پنج سال پیش او از همسر اولش که می گوید اغلب او را به بهانه هایی بی دلیل کتک می زد، جدا شده است.

ستاره یوسفی همسر سابق عمر متین همچنین او را فردی خشن و از نظر روحی بی ثبات توصیف کرده است که وقتی به خانه می آمد، بهانه ای برای کتک زدن او پیدا می کرد؛ مثلا اینکه چرا لباسهایش را نشسته است.او گفت: "زمان هایی بود که می گفت نمی تواند همجنسگرایان را تحمل کند."

عمر متین پس از ازدواج دوم خود صاحب یک فرزند پسر می شود، و بنا به بعضی گزارش ها، همسر دومش نیز او را ترک کرده است.

پدر عمر متین، که خود در آمریکا یک برنامه تلویزیونی داشت که دست کم در یکی از آنها از پیکارجویان طالبان به نیکی یاد کرده بود، می گوید پسرش از دیدن صحنه بوسیدن دو مرد همجنسگرا در میامی به خشم آمده بود و تیراندازی اورلاندو ربطی به دین ندارد. او همچنین در یک پیام ویدئویی گفت خداوند خودش "همجنس بازان را جزا می دهد."

اما دنیل گیلوری، افسر سابق پلیس که به عنوان مامور امنیتی همکار عمر متین در شرکت G4S بود، متین را فردی مذهبی توصیف کرده که جانمازش را با خود سر کار می آورد و در طول روز چندین بار نماز می خواند.

گیلوری به لس آنجلس تایمز گفت: "بارها شکایت کردم که او خطرناک است، و از سیاه پوستان، زنان، همجنسگرایان و یهودیان بدش می آید." او گفت متین یک بار وقتی یک مرد سیاه پوست در رانندگی از او سبقت گرفت گفت "کاش می توانست همه سیاه پوست ها را بکشد."

جرومی نایت، یک همکار سابق دیگر متین در گفت و گو با روزنامه یو.اس.ای تودی، او را فردی ضداجتماعی توصیف کرده که درباره همجنسگرایان، زنان و اقوام نظرهای نژادپرستانه می داد.

گلیوری گفته است که چندین بار به روسای خود در این مورد شکایت کرده بود اما "آنها به خاطر اینکه وی مسلمان بود کاری نکردند." گیلوری گفته است که عمر متین سپس روزی ۲۰ تا ۳۰ بار از طریق ارسال پیامک و ۱۳ تا ۱۵ پیام تلفنی در روز، او را مورد آزار قرار می داد، و او نیز کار خود را ترک کرد.

اما النورا دورسی، ساکن پی.چی.ای ویلیج در فلوریدا که عمر متین مامور نگهبان آنجا بود، وی را فردی "بسیار مودب" توصیف کرده که همیشه "آقا" بود. دورسی گفته طی سال های مختلف متین را بیش از ده بار دیده است.

فاکس نیوز می گوید متین پیرو مارکوس دواین رابرتسون، تفنگدار دریایی سابق آمریکا بود، که به دلیل اطلاعات اسلامی اش در مدرسه دینی اورلاندو، در میان هوادارانش "ابو توبه" لقب گرفته بود. گفته می شود که او علنا علیه همجنسگرایان ابراز نظر می کرده است.

این رئیس باند تبهکاری که بعد به سارق بانک بدل شد، در سال ۱۹۹۳ در حمله سارقان به مرکز تجارت جهانی نیویورک که "علی بابا وچهل دزد" نام گرفت شرکت داشت. او سپس به اورلاندو رفت و مدرسه اسلامی را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG