لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خامنه‌ای: برجام بنا بر راستی آزمایی است، نه اعتماد


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر "بی‌اعتمادی" به آمریکا به دلیل آنچه او "بدعهدی" در برجام خواند، گفت که در مورد برجام اصلا از ابتدا بحث اعتماد مطرح نبود.

جان کربی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر آیت اﻟله علی خامنه ای درباره برجام، با بیان این که این سخنان را شنیده است، گفت "ما قرار نیست به هر لفاظی در ایران درباره برجام پاسخ دهیم. در حال حاضر ارزیابی ما این است که ایران به تعهدات خود عمل کرده و ما هم به تعهدات خود در قبال برجام پایبند بوده ایم."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به آقای خامنه ای که بر بی اعتمادی به دولت آمریکا بر اساس تجربه برجام تاکید کرده بود، گفت: "هیچ چیز در توافق هسته‌ای بر اساس اعتماد نبوده است، بلکه بر اساس راستی آزمایی و نظام سخت ارزیابی عمل به تعهدات بوده است."

وی در نشست خبری روز سه شنبه خود در واشنگتن همچنین گفت که عزم آمریکا بر این است که به تعهدات خود در قبال برجام پایبند بماند و تمرکز وزارت خارجه نیز بر این قرار دارد؛ اطمینان از این که به تعهدات خود پایبند بمانیم و آنها نیز پایبند بمانند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۱۱ مرداد ماه طی سخنانی گفت که "بی‌نتیجه بودن مذاکره با آمریکایی‌ها، بدعهدی آنها و ضرورت بی‌اعتمادی به وعده‌های آمریکا را بار دیگر ثابت کرد."

آیت اﻟله خامنه ای اضافه کرد که "چند سال است موضوع بی‌اعتمادی به آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنیم، اما برخی سختشان بود این واقعیت را قبول کنند." او همچنین مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه را "سمی مهلک" دانسته بود.

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران در حالی است که تهران یکی از طرف‌های حاضر در مذاکرات صلح سوریه بوده و به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این مذاکرات باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG