لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۳

انتقاد رهبر جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات با آمریکا: "بدعهدی آنها بار دیگر ثابت شد"


در حالیکه رئیس جمهوری ایران از بازگشتن "عزت" بعد از توافق هسته ای گفته است، رهبر جمهوری اسلامی ایران می گوید، "برجام بی‌نتیجه بودن مذاکره با آمریکا را ثابت کرد."

روز دوشنبه، آیت الله خامنه ای در یک سخنرانی عمومی گفت توافق اتمی سال گذشته، "بی‌نتیجه بودن مذاکره با آمریکایی‌ها، بدعهدی آنها و ضرورت بی‌اعتمادی به وعده‌های امریکا را بار دیگر ثابت کرد."

رهبر جمهوری اسلامی ایران افزود: چند سال است موضوع بی‌اعتمادی به آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنیم، اما برخی سختشان بود این واقعیت را قبول کنند.

سخنان آقای خامنه ای تنها ساعتی بعد از سخنرانی حسن روحانی بیان شد. رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در همایش پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران گفت: "تحریم برای ما عزت نداشت اما اولین چیزی که برجام برای ما آورد عزت بود."

آیت الله خامنه ای روز دوشنبه گفت هیات مذاکره کننده ایران در ملاقات هفته گذشته با طرف غربی، به آنها "گوشزد" کردند که "نقض عهد می‌کنید، به تعهدات عمل نمی‌کنید و همچنان مشغول مانع‌تراشی هستید."

ساعاتی پیش از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته بود: " هنگامی که تحریم بود عزت نبود، برجام برای ما عزت آورده است."

تاثیر تحریم ها: توپ در زمین ایران یا آمریکا؟

در چند ماه اخیر، مقام های ایران تاکید کرده اند که هرچند تحریم ها برداشته شده اما هنوز تاثیر اقتصادی آن در ایران دیده نمی شود.

آقای خامنه ای روز دوشنبه گفت "آیا پس از ۶ ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می‌شود؟ اگر نقض عهدآمریکایی‌ها نبود آیا دولت نمی‌توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟"

ایالات متحده آمریکا در پاسخ می گوید ماجراجویی ایران در حمایت از گروه های تروریستی مثل حزب الله لبنان باعث شده بانک ها و موسسات اقتصادی هنوز برای از سرگیری تجارت با ایران محافظه کارانه عمل کنند.

دولت آمریکا می گوید به همه تعهدات خود عمل کرده و در هفته های اخیر جمهوریخواهان کنگره فشارهایی به دولت اوباما برای افزایش تحریم ها آغاز کرده اند.

سم مهلک

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه بار دیگر به هرگونه مذاکره با آمریکا درباره مسایل منطقه ای واکنش نشان داد و آن را "سمی مهلک" نامید.

هرچند پیشتر آقای خامنه ای در حاشیه مذاکرات هسته ای گفته بود اگر آمریکا به گفته او از کج تابی های خود دست بردارد، تجربه مذاکرات هسته ای را می توان در مسایل دیگر هم ادامه داد اما اینک مخالف این نظر می گوید.

وی در انتقاد از برخی طرفداران مذاکره با آمریکا در داخل ایران گفت: چند سال است موضوع بی‌اعتمادی به آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنیم، اما برخی سختشان بود این واقعیت را قبول کنند.

XS
SM
MD
LG