لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

روحانی یک روز پس از انتقاد خامنه ای: اجرای برجام موجب بهبود اقتصادی شده است


سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران به مناسبت حصول توافق جامع اتمی - ۲۳ تیر ۱۳۹۴
سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران به مناسبت حصول توافق جامع اتمی - ۲۳ تیر ۱۳۹۴

یک روز پس از این که رهبر جمهوری اسلامی از بی تاثیر بودن اجرای برجام بر زندگی مردم سخن گفت، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با بر شمردن تاثیرات مثبت برجام بر اقتصاد ایران، نسبت به دستیابی به رشد اقتصادی ۵ درصدی ابراز امیدواری کرد.

آقای روحانی که سه شنبه شب ۱۲ مرداد در گفت وگوی تلویزیونی به طور زنده سخن می‌گفت، با ارائه آماری اعلام کرد که در پی لغو تحریم‌ها، تولید نفت و میعانات گازی ایران در چهار ماهه اول امسال به بیش از چهار میلیون و یکصد بشکه در روز، و صادرات آن به دو میلیون و ۳۸۲ هزار بشکه در روز رسید.

او گفت که به این ترتیب ایران در تولید و صادرات نفت و میعانات گازی تقریبا به میزان قبل از تحریم ها رسیده است.

این در حالی است که به گفته رئیس جمهوری ایران در صورتی که دور جدید مذاکرات آغاز نمی شد و تحریم ها ادامه پیدا می کرد، صادرات نفت ایران امروز احتمالا به صفر رسیده بود.

مذاکره با آمریکا درباره مسائل دیگر

آقای روحانی بدعهدی و اقداماتی که مخالف روح برجام هستند از سوی برخی از کشورها و مقامات غربی مخالف توافق هسته ای را موجب کند شدن روند اجرای برجام دانست.

او توافق هسته‌ای و اجرای برجام را آزمایشی برای آمریکا دانست و گفت که اگر آمریکا به خوبی از آن بیرون می‌آمد و بر سر اجرای برجام کارشکنی نمی کرد، جمهوری اسلامی در زمینه‌های دیگر، مثل مسائل منطقه‌ای، با این کشور مذاکره می‌کرد.

آیت اﻟله علی خامنه‌ای هم پیشتر و در جریان مذاکرات هسته ای گفته بود اگر آمریکا به گفته او از کج تابی های خود دست بردارد، تجربه مذاکرات هسته ای را می توان در مسایل دیگر هم ادامه داد. با این حال او در روزهای گذشته با انتقاد از روند اجرای برجام گفت که برجام بی فایده بودن مذاکره با آمریکا را ثابت کرد. رهبر جمهوری اسلامی همچنین هرگونه مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه ای را "سمی مهلک" دانست.

اگر چه رهبر جمهوری اسلامی برجام را بر زندگی مردم بی تاثیر دانست اما حسن روحانی در گفت و گوی تلویزیونی خود تاکید کرد که دولت علاوه بر افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی پس از لغو تحریم‌ها، امکان دستیابی به منابع مالی و دریافت مطالبات فروش نفت را پیدا کرده است. ضمن اینکه حسن روحانی گفت، در صورت گذشته و نبود برجام ممکن بود کشور با جنگ ناخواسته روبرو شود.

به دلیل باقی ماندن تحریم‌های بانکی ایالات متحده علیه ایران که به تحریم‌های غیرهسته‌ای مربوط است، بانک‌های بزرگ از معامله با ایران سر باز می زنند. این موضوع انتقادات بسیاری را در ایران برانگیخت و موجب انتقاد ایران به دولت آمریکا شد. وزیر خارجه ایالات متحده نیز بارها اعلام کرد که آمریکا مانع معامله بانکهای غیرآمریکایی با ایران نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG