لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

با تصویب بودجه موقت در سنا سایه تعطیلی از سر دولت آمریکا کنار رفت


عکس آرشیوی از نشست سنا
عکس آرشیوی از نشست سنا

تصویب یک بودجه موقت شش هفته‌ای در سنا، احتمال تعطیلی دولت آمریکا پس از پایان مهلت تصویب بودجه را از میان برد.

دولت فدارل آمریکا با توجه به پایان گرفتن مهلت تصویب بودجه در روز ۳۰ سپتامبر، با احتمال تعطیلی روبرو بود، ولی نمایندگان سنا روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر بودجه موقتی را با ۷۷ رای با حمایت همه دمکرات‌ها و برخی جمهوریخواهان تصویب کرد که هزینه های دولت را برای شش هفته تامین می‌کند.

میچ مک کانول رهبر اکثریت سنا با تغییرات و حذف متمم‌هایی که دو حزب روی آن اختلاف داشتند، زمینه تصویب این بودجه موقت را فراهم کرد. این اقدام به قانونگذاران فرصت می‌دهد روی لایحه بودجه سالانه دولت فدرال به توافق برسند.

اختلاف جمهوریخواهان و دمکرات‌ها در کنگره آمریکا، دو سال پیش مانع تصویب بودجه شد و دولت فدرال را برای بیش از دو هفته تعطیل کرد؛ رویدادی بسیار نادر که حتی بازارهای جهانی را به شدت نگران کرد.

با تصویب بودجه موقت در سنا سایه تعطیلی از سر دولت آمریکا کنار رفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

از سوی دیگر، روز دوشنبه تلاش‌های سناتور تد کروز برای افزودن دو متمم به طرح بودجه موقت ناکام ماند. وی می خواست با مرتبط کردن بودجه به توافق هسته‌ای با ایران، مانع از استفاده باراک اوباما از این بودجه موقت برای اجرای توافق وین شود، مگر آن که متن توافق‌های جنبی میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران به کنگره ارائه شود.

دولت آقای اوباما بارها تاکید کرده است که این مدارک را در اختیار ندارد؛ با این حال تد کروز گفت این پیشنهاد را روز چهارشنبه تکرار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG