لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

بحران بودجه آمریکا و شگفتی و نظاره جهان


در شرایطی که دو هفته از آغاز بحران بودجه دولت ایالات متحده گذشته است، پیامد رقابت های حزبی جمهوری خواهان و دموکرات های کنگره ایالات متحده، نکول احتمالی وام های و تاثیر آن بر اقتصاد داخلی آمریکا و اقتصاد جهانی، نگرانی هایی پدید آورده است. جهان با شگفتی و نگرانی نظاره گر تحولات اخیر در پایتخت ایالات متحده است.

احتمال دارد جمهوری خواهان دولت را به سمت نکول بدهی ها سوق دهند.

رهبر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان ایالات متحده پیام داده است که اگر پرزیدنت اوباما از درخواست های خود برای اختصاص بودجه هزینه های فدرال عقب نشینی نکند، احتمال دارد برای اولین بار در تاریخ راه برای نکول پرداخت بدهی های ایالات متحده هموار شود. ایالات متحده باید سقف پرداخت بدهی های خود را تا ١٧ اکتبر افزایش دهد تا بتواند بدهی های فزاینده دولت را بپردازد.

رئیس جمهوری گفته است از مذاکره با جمهوری خواهان در مورد هر مسئله ای استقبال می کند اما تسلیم تهدیدها نمی شود.

آقای اوباما گفت «ما تحت شرایطی که اقتصاد و طبقه متوسط کشورمان در در معرض آسیب بیشتر قرار دهد، مذاکره نمی کنیم. ما با تهدید به طولانی شدن تعطیلی دولت و کسب صد در صد امتیازاتی که جمهوری خواهان می خواهند، مذاکره نمی کنیم. ما با تهدید وقوع فاجعه اقتصادی گفتگو نمی کنیم، فاجعه ای که کارشناسان اقتصادی و مدیران اجرایی کشور هشدار داده اند اگر کنگره تصمیم بگیرد مسیر نکول تعهدات آمریکا را برگزیند، پیامدهای جدی و خطرناکی خواهد داشت».

پیامدهای ویرانگر
یک تحلیلگر هشدار داده است طولانی تر شدن تعطیلی دولت پیامدهای زیان باری بر اقتصاد ایالات متحده خواهد داشت. او همچنین تاکید می کند نکول ایالات متحده برای افزایش سقف بدهی های کشور پیامدهای بدتری خواهد داشت.

کلاوس لارز، استاد روابط بین الملل دانشگاه کارولینای شمالی می گوید برای جهانی که هنوز پس از پشت سر گذاشتن یک بحران مالی جدی در حال احیا و بازسازی ساختارهای اقتصادی خود است، پیامدهای نکول فاجعه بار خواهند بود.
او می افزاید «به نظر من رکود اقتصادی بزرگ بار دیگر با توان تازه ای به جهان بازمی گردد و ما با شرایط اقتصادی و چالش های مالی بسیار شدیدی روبرو خواهیم شد. بنابراین من فقط می توانم هشدار دهم که مشکل (افزایش) سقف بدهی را نباید با مسئله تعطیلی دولت مرتبط کرد».

لارز می گوید نکول بدهی ایالات متحده پیامدهای فوری خواهد داشت که پس لرزه های آن در سراسر جهان حس خواهند شد. در مقام نمونه، جایگاه و ارزش دلار ایالات متحده به عنوان واحد پول ذخایر جهانی تضعیف می کند و حتی نقش ایالات متحده در مقام قدرتمندترین اقتصاد جهان را تضعیف می کند.

لارز خاطرنشان می کند «هیچ گاه تا به حال پیش نیامده بود که بدهی های کشوری به عظمت ایالات متحده، یک ابرقدرت پیشروی زمانه به دلایل فنی دچار نکول شود چون ایالات متحده هنوز یک کشور ثروتمند و بسیار غنی است و پول به اندازه کافی وجود دارد».

پیامدهای بین المللی
تحولات اخیر در ایالات متحده اقتصاد سایر کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. چین نگران یک تریلیون دلاری است که در ایالات متحده سرمایه گذاری کرده و مصرانه از ایالات متحده خواسته است تا سقف بدهی خود را افزایش دهد.

لارز می گوید بخش بزرگی از جهان، به ویژه کشورهایی همچون بعضی از کشورهای شرق آسیا که دولت های خودکامه دارند، از درک و فهم بحران کنونی ایالات متحده ناتوان هستند.
XS
SM
MD
LG