لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

تلاش دموکرات‌ها برای پیشگیری از تعطیلی دولت توسط کنگره جمهوریخواه


به دنبال عدم بررسی لایحه بودجه سال آینده در کنگره ، رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده قانون‌گذاران جمهوریخواه را متهم کرده است که کشور را بار دیگر به سوی تعطیلی پیش می‌برند؛ اقدامی که به اقتصاد آمریکا صدمه خواهد زد.

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه در گزارشی نوشت، در حالی که تنها ۱۲ روز به پایان سال مالی جاری باقی مانده است، دیدار روز پنجشنبه باراک اوباما با رهبران اقلیت دموکرات در سنا و مجلس نمایندگان در کاخ سفید، حکایت از جدی بودن این موضوع نزد دولت و قانون‌گذاران دموکرات دارد.

هری رید و نانسی پلوسی پس از حدود ۹۰ دقیقه گفت‌وگو با پرزیدنت اوباما، گفتند آنها آماده هستند از قطعنامه‌ای که فعالیت‌های دولت را متوقف نخواهد کرد حمایت کنند، اما در عین حال تاکید کردند که چنین اقدامی کوتاه مدت خواهد بود.

آنها در این دیدار همچنین گفتند که این درخواست را مطرح خواهند کرد که اختلاف نظرهای حزبی، نباید بر مسائلی مانند هزینه امور مربوط به طرح تنظیم خانواده تاثیر بگذارد.

خانم پلوسی نسبت به رسیدن به توافق با کنگره تحت کنره جمهوریخواهان ابراز خوش بینی کرد، اما مخالفت نمایندگان جمهوریخواه تاکنون از هر مذاکره‌ای در مورد تامین هزینه‌های جاری دولت جلوگیری کرده است.

وی پیش از این دیدار، به خبرنگاران گفت "من با جان بینر رئیس (جمهوریخواه) مجلس نمایندگان صحبت کردم که ببینیم چه زمانی می توانیم در این زمینه گفتگو کنیم."

سخنگوی کاخ سفید نیز روز پنجشنبه با بیان این که جمهوریخواهان کنگره نشان داده‌اند که تمایلی به گفت‌وگو با نمایندگان دموکرات کنگره ندارند، آنها را به اتخاذ "ترفند غیرمسئولانه" متهم کرد.

دست کم ۳۱ نفر از محافظه کارترین اعضای مجلس نمایندگان، نامه‌ای را امضا کرده‌اند که در آن وعده داده شده از تصویب هر لایحه بودجه که شامل اعتبار برای طرح تنظیم خانواده باشد، جلوگیری خواهند کرد.

در پائیز سال ۲۰۱۳ میلادی، عدم همکاری مناسب دو طرف در بررسی بودجه، منجر به بروز وضعیتی مشابه و تعطیلی ۱۶ روزه دولت شد. اما سال گذشته، کنگره در آخرین دقایق و با تمدید دو روزه ضرب الاجل تصویب لایحه بودجه، از تعطیلی دولت فدرال جلوگیری کرد.

XS
SM
MD
LG