لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

رقابت های انتخاباتی آمریکا تحت تاثیر جدال نامزدها بر سر کشتار اورلاندو


هیلاری کلینتون از ترامپ به خاطر حمله به اوباما انتقاد کرد.
هیلاری کلینتون از ترامپ به خاطر حمله به اوباما انتقاد کرد.

همزمان با برگزاری آخرین انتخابات مقدماتی دموکرات ها برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، واکنش نامزدها به کشتار در اورلاندو این رقابت های انتخابانی را تحت تاثیر خود قرار داد.

شهروندان شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد با حضور در پای صندوق رای در انتخابات مقدماتی درون حزبی دموکرات ها هیلاری کلینتون را در مقابل سناتور سندرز انتخاب کردند. وزیر خارجه پیشین آمریکا در این انتخابات توانست ۸۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد، البته نامزدی او هفته گذشته به عنوان رقیب آقای ترامپ جمهوریخواه محرز شده بود.

سناتور سندرز که تاکنون حاضر نشده حمایت خود را از بانوی اول پیشین آمریکا اعلام کند، روز گذشته با خانم کلینتون در دیداری به دور از دوربین‌های خبری مذاکره کرد.

نتیجه این دیدار صدور دو بیانیه خبری بود که تقریبا از نظر استفاده از واژگان شباهت فراوانی با یکدیگر داشت. بر اساس این بیانیه‌های خبری هر دو اعلام کردند که در کنوانسیون ملی حزب به مساله اعتلای سطح معیشتی طبقه متوسط و کاهش نفوذ کمک‌های مالی شرکت‌های بزرگ در انتخابات خواهند پرداخت.

ادامه جدال لفظی بر سر کشتار در اورلاندو

از سوی دیگر با گذشت کمتر از یک هفته از حادثه تروریستی کلوب شبانه همجنسگرایان در شهر اورلاندو، واکنش‌های تند بین دولت آقای اوباما و هیلاری کلینتون نامزد دموکرات از یک سو و دونالد ترامپ که این رخداد را با اسلام مرتبط می‌داند از سوی دیگر، همچنان ادامه دارد.

آقای ترامپ در آخرین سخنان خود در این باره گفت: "در سخنرانی پرزیدنت اوباما مشخص بود که او بیشتر از اینکه از قاتل کلوب شبانه عصبانی باشد، از دست من خشمگین بود. یکی از مجریان حتی گفت که آقای ترامپ اعصاب وی را خرد کرده است. البته بسیاری به من گفتند که او بیشتر از دست من عصبانی بود، که نباید اینطور باشد بلکه باید سمت و سوی این عصبانیت علیه قاتل می‌بود."

اشاره آقای ترامپ به سخنان روز سه‌شنبه رئیس جمهوری آمریکا در انتقاد از طرح عنوان "تروریسم اسلام رادیکال" بود. این عنوان را آقای ترامپ مطرح کرده بود.

او بدون نام بردن از کشور خاصی گفت که خانم کلینتون حدود ۲۵ میلیون دلار کمک مالی از کشورهایی که در آن حقوق زنان نقض شده و همجنسگرایان کشته می‌شوند، دریافت کرده است.

آقای ترامپ با استفاده از واژگان خاص خود افزود که بر پایه برنامه‌های پذیرش مهاجرِ "هیلاری متقلب"، شهروندان از کشورهایی که پیشینه نقض حقوق زنان و همجنسگرایان وارد آمریکا خواهند شد.

پیروزی هیلاری کلینتون در آخرین انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا

خانم کلینتون، نامزد محرز شده حزب دموکرات، هم گفت اینکه آقای ترامپ تلویحا می‌گوید که رئیس جمهور، باراک اوباما با تروریستها همسو است، حتی در فصل انتخابات امری پذیرفتنی نیست.

او گفت: "آیا رهبران حزب جمهوریخواه در برابر سخنان نامزد محرز شده حزبشان خواهند ایستاد یا وی را همراهی خواهند کرد؟ البته به نظرم آنها به طور کلی نمی‌خواهند با چنین تصمیمی مواجه شوند، اما تاریخ ما را درباره نوع برخورد امروزمان، بازخواست خواهد کرد. گفته‌های دونالد ترامپ شرم آور و توهینی به قربانیان و بازماندگان آن حادثه مرگبار است."

در همین رابطه، خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه یک نظرسنجی که بین روزهای جمعه تا شنبه انجام داده را منتشر کرد که بر پایه آن فاصله آقای ترامپ با خانم کلینتون در انتخابات سراسری کمی کاهش یافته است.

به نوشته رویترز خانم کلینتون در نظرسنجی‌های پیشین با فاصله ۱۳ درصدی از آقای ترامپ جلو بود اما نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که این فاصله به ۱۱ و شش دهم درصد کاهش یافته است.

به نوشته این خبرگزاری، مساله کنترل اسلحه، مهاجرت و مدارای مذهبی به یکی از نگرانی‌های مردم در فصل انتخابات تبدیل شده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG