لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

سناتور منندز: تایید صلاحیت سفیر آمریکا در کوبا مشکل خواهد داشت


سناتور باب منندز، رییس پیشین کمیته روابط خارجی سنای آمریکا
سناتور باب منندز، رییس پیشین کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

در حالیکه رییس جمهوری ایالات متحده دستور بهبود روابط با کوبا را صادر کرده، سناتور دمکرات رابرت منندز تایید صلاحیت سفیر آمریکا در کوبا را مشکل خوانده است.

سناتور منندز، رییس پیشین کمیته روابط خارجی سنا، روز یکشنبه چهارم ژانویه، در گفتگو با شبکه سی ان ان ضمن انتقاد از تصمیم دولت اوباما درباره عادی سازی روابط با کوبا، گفت تایید صلاحیت سفیر آمریکا برای کوبا در سنا مشکل خواهد بود.

طبق قانون ایالات متحده، سفیران برگزیده شده از سوی دولت باید توسط سنای آمریکا تایید شوند.

سناتور منندز که خود کوبایی تبار است منتقد دستور ماه گذشته آقای اوباما مبنی بر لغو محدودیت‌های سفر و بازرگانی علیه کوبا است.

پس از گذشت نیم قرن از قطع روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا، رییس جمهوری ایالات متحده، اواخر آذرماه، دو هفته پیش از پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، اعلام کرد که دستور عادی‌سازی روابط دو کشور و گشایش سفارتخانه‌ها را صادر کرده است. همزمان، رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا بر بهبود روابط با آمریکا تاکید کرد و آقای اوباما را رهبری قابل احترام برای مردم کشورش خواند.

این اتفاق پس از آن رخ داد که کوبا با میانجی‌گری پاپ، آلن گروس، پیمانکار آمریکایی که به اتهام جاسوسی در کوبا زندانی بود را آزاد کرد. در مقابل آمریکا نیز سه کوبایی که به اتهام جاسوسی در فلوریدا زندانی بودند را آزاد کرد.

در عین حال، اعلام عادی‌سازی روابط کوبا و آمریکا از سوی رییس جمهوری ایالات متحده، با انتقادات بسیاری در داخل آمریکا روبرو شد.

سناتور منندز روز یکشنبه گفت که او در جریان گفتگوهای عادی کردن روابط با کوبا که یک سال ونیم طول کشید، نبود.

این سناتور دمکرات افزود: «ما با این اقدام معیارهایی را که برای ما مهم است زیرپا گذاشتیم و در مقابل دادن همه نوع امتیازات به کوبا، هیچ چیز از کاسترو دریافت نکردیم».

بر اساس تصمیم باراک اوباما، ایالات متحده در گام اول، محدودیت‌های سفر و مبادلات مالی میان آمریکا و کوبا را کاهش خواهد داد. کوبا نیز قرار است ۵۳ زندانی سیاسی خود را، آزاد کند.

آقای اوباما گفته است که دولت آمریکا به ترویج دموکراسی و حقوق بشر در کوبا ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG