لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

آمریکا به ترویج دموکراسی و حقوق بشر در کوبا ادامه خواهد داد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده «با قدرت» برای آزادی مردم کوبا سخن خواهد گفت. آقای اوباما این مطلب را پس از آن اعلام کرد به جان کری، وزیر خارجه آمریکا دستور داد برای عادی سازی مناسبات با کوبا و گشایش سفارت اقدام کند.

آقای اوباما پیشتر در روز چهارشنبه در پی اعلام آزادی یک پیمانکار آمریکایی در کوبا، در کاخ سفید گفت پافشاری پاپ فرانسیس برای آزادی آلن گروس به گرم شدن مناسات دو کشور کمک کرد. او از واتیکان و نیز از کانادا به خاطر حمایت های تدارکاتی آنها سپاسگرازی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت سیاست جدید آمریکا سفر آمریکاییان به کوبا را آسانتر می کند و گفت به اعتقاد او می توان با تعامل با دولت کوبا کارهای بیشتری برای کمک به کوبایی ها انجام داد.

آقای اوباما در مصاحبه با شبکه ای.بی.سی نیوز گفت او به رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا در تماسی تلفنی در روز چهارشنبه گفت که آمریکا به ترویج دموکراسی و حقوق بشر در کوبا ادامه خواهد داد.

آقای اوباما گفت انتظار ندارد که آقای کاسترو فورا دولت خود را تغییر دهد، اما تغییرات نسلی در کوبا احتمالا باعث روابط دوستانه تر در آینده خواهد شد.

او همچنین بر حضور دیپلماتیک در کوبا تاکید کرد و گفت آمریکا با داشتن سفیری فعال در کشورهای تک حزبی در موقعیت بهتری برای تحت تاثیر قرار دادن خواهد بود.

در کوبا نیز آقای کاسترو تصمیم دولت خود را بیان کرد و گفت آقای اوباما «لایق احترام و تصدیق مردم ما هست.»

آلن گروس بامداد چهارشنبه با یک هواپیمای دولت آمریکا همراه با سه عضو کنگره از کوبا رهسپار ایالات متحده شد، و آمریکا سه جاسوس کوبایی را که از سال ۱۹۸۱ در آمریکا زندانی بودند پس فرستاد.

مقامات آمریکایی گفتند سه جاسوس با یک مامور اطلاعاتی آمریکا که نزدیک ۲۰ سال در کوبا زندانی بود مبادله شدند. آنها گفتند گروس عملا بخشی از معاوضه نبود و آزادی او بر اساس زمینه های انسانی صورت گرفت.

گزارش ها حاکی است آزادی آلن گروس برآیند مذاکرات محرمانه ای است که ۱۸ ماه پیشتر با میانجیگری کانادا و تشویق پاپ فرانسیس جریان داشت. باراک اوباما و رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا در گفت و گوی تلفنی موافقت کردند ده ها سال خصومت بین دو کشور را کنار بگذارند و راهی برای برقراری مناسات جدید بین دو کشور پیدا کنند.

افزون بر این آمریکا محدویت های جاری بر میزان پولی را که کوبایی های مقیم آمریکا به کشورشان می فرستند، و نیز محدودیت های مسافرتی و مناسبات بانکی را کاهش خواهد داد. کوبا همچنین ۵۳ زندانی کوبایی را که آمریکا زندانی سیاسی می شناسد، آزاد خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت: «امروز، آمریکا گام های تاریخی برای آغاز مسیر تازه در مناسبات با کوبا و افزایش قدرت مردم کوبا بر می دارد.»

XS
SM
MD
LG