لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

پاپ به آمریکا و کوبا تبریک گفت


پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به آمریکا و کوبا برای تصمیم به برقراری مناسبات دیپلماتیک تبریک گفته است. در حالی که قانونگذاران جمهوریخواه آمریکا بشدت از آن انتقاد می کنند.

به گزارش رویترز، واتیکان روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت آماده است از تقویت مناسبات واشنگتن و هاوانا حمایت کند و تائید کرد دیپلمات های واتیکان به تسهیل مذاکرات بین دو کشور کمک کردند.

بیانیه می گوید پاپ مایل است شادباش های گرم خود را برای تصمیم تاریخی آمریکا و کوبا، که بسود منافع مردم دو کشوراست، ابزار دارد . او در نامه هایی به پرزیدنت اوباما و پرز یدنت رائول کاسترو آنها را دعوت کرده بود مسائل انسانی را که به منافع دو کشور مربوط می شود، از جمله وضعیت برخی از زندانیان ، حل کنند تا مرحله جدیدی در مناسبات بین دو کشور آغاز شود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز تائید کرد از دیپلماسی واتیکان برای تسهیل گفت وشنود در مسائل حساس استفاده شد.

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا مبادله زندانیان بین آمریکا و کوبا را ژست «شجاعانه» پرزیدنت اوباما و یک یپروزی برای کوبا توصیف کرد

در واشنگتن، قانونگذاران جمهوریخواه واکنش تندی به تصمیم رئیس جمهوری نشان دادند.

به گزارش رویترز، جان بینر رئیس مجلس نمایندگان از تغییر سیاست آمریکا نسبت به کوبا بشدت انتقاد کرد و آنرا نمونه دیگری در «خط طولانی دادن امتیازهای نابخردانه به یک دیکتاتوری بی رحم» نامید.

بینر در بیانیه ای گفت « تا مردم کوبا از آزادی برخورددار نشوند، مناسبات نباید تغییر کند، چه رسد به این که عادی شود.»

مارکو روبیو سناتور کوبائی تبار ایالت فلوریدا ، که در آنجا جمعیت زیادی از کوبائی ها زندگی می کنند، تصمیم رئیس جمهوری را «پاداش به رژیم کاسترو و غیر قابل توجیه» نامید.

او در بیانیه ای گفت از نقش خود بعنوان رئیس کمیسیون فرعی نیمکره غربی کمیته ماسبات خارجی سنا در کنگره جدید، برای جلوگیری از اجرای برنامه رئیس جمهور استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG