لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

واکنش مثبت ایران به بهبود روابط کوبا و آمریکا؛ گامی است رو به جلو


ایران نسبت به بهبود روابط میان کوبا و ایالات متحده آمریکا، واکنشی مثبت نشان داد و به طور تلویحی از آن استقبال کرد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز شنبه گفت: «تحول اخیر در روابط دو کشور گامی رو به جلو در جهت کاهش تنش در آن منطقه قلمداد می‌شود»

او البته تحریم‌ها و سیاست‌های نیم قرن گذشته ایالات متحده علیه کوبا را «بی‌نتیجه و ناکارآمد» توصیف کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه۱۷ دسامبر اعلام کرد که دستور عادی‌سازی روابط با کوبا را صادر کرده است. این سخنان او پس از آزاد شدن یک زندانی آمریکایی از کوبا و مبادله او با دو زندانی کوبایی در آمریکا بیان شد. رئیس جمهوری ایالات متحده پیش از اعلام عادی‌سازی روابط با کوبا، ۴۵ دقیقه با رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا تلفنی صحبت کرده بود.

واکنش دولت ایران به بهبود روابط کوبا و آمریکا از آن جهت اهمین دارد که روابط کوبا و ایالات متحده شباهت‌هایی با رابطه ایران و آمریکا دارد. هم ایران و هم کوبا سالهاست که از سوی ایالات متحده تحت تحریم قرار دارند. روابط دیپلماتیک هر دو کشور نیز با آمریکا، اندکی پس از رخ دادن انقلاب در کشورهایشان قطع شد. با این وجود روسای جمهوری هر دو کشور با باراک اوباما تلفنی گفت و گو کردند؛ روحانی اواخر سال ۲۰۱۳ و رائول کاسترو اواخر سال ۲۰۱۴.

آقای اوباما چهارشنبه گذشته در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت که به رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا در تماسی تلفنی گفته است که آمریکا به ترویج دموکراسی و حقوق بشر در کوبا ادامه خواهد داد. او همچنین بر حضور دیپلماتیک در کوبا تاکید کرد.

در کوبا نیز رائول کاسترو تصمیم دولت خود را بیان کرد و گفت آقای اوباما «لایق احترام و تصدیق مردم ما هست».

به دنبال آن، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز، آمریکا گام‌های تاریخی برای آغاز مسیر تازه در مناسبات با کوبا و افزایش قدرت مردم کوبا بر می دارد.»

XS
SM
MD
LG