لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی پرتاب موشک بالستیک توسط کره‌شمالی را محکوم کردند


پرتاب موشک هواسانگ-۱۸ کره شمالی
پرتاب موشک هواسانگ-۱۸ کره شمالی

آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی با صدور بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که آزمایش موشک بالستیک قاره پیما از سوی کره‌شمالی، «ناقض» قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل متحد است و «تهدیدی برای صلح و ثبات» منطقه به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این بیانیه مشترک از کره شمالی خواسته شد تا اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند و به میز مذاکره بازگردد.

آنتونی بلینکن، یوشیماسا هایاشی و پارک جین، وزیران خارجه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی «تعهد مشترک» خود را برای دفاع از ژاپن و کره جنوبی ابراز کردند.

آنها تاکید کردند که با وجود گسترش مداوم توانایی‌های هسته‌ای و موشکی بالستیک کره شمالی، «جامعه جهانی» همچنان مصمم به «خلع سلاح اتمی» کامل شبه جزیره کره است.

این آزمایش موشکی در شرایطی انجام شد که کره شمالی، آمریکا را به سرنگونی هواپیمای جاسوسی اش تهدید کرده و اعزام زیردریایی آمریکایی مسلح به موشک کروز هسته‌ای را به کره‌جنوبی محکوم کرده بود.

سی‌ ان ان نیز در گزارشی گفت که مدت زمان پرواز موشک بالستیک قاره‌پیمای هواسانگ-۱۸ که از ساحل شرقی کره شمالی پرتاب شد، ۷۴ دقیقه بود که طولانی‌ترین زمان پرواز برای یک موشک کره شمالی است.

کارشناسان نظامی بر این باورند که موشک بالستیک قاره‌پیمای هواسانگ-۱۸، یک موشک با سوخت جامد است که می‌تواند توانایی حمله هسته‌ای کره شمالی را به شدت افزایش دهد.

به دنبال آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای هواسانگ-۱۸، رسانه‌های دولتی این کشور اعلام کردند که پرتاب این موشک که محور اصلی نیروی تهاجم هسته‌ای کره شمالی را تشکیل می‌دهد، به منزله هشدار به آمریکا و سایر دشمنان پیونگ‌یانگ‌ است.

XS
SM
MD
LG