لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

آمریکا ۹ زندانی یمنی را از گوانتانامو به عربستان منتقل کرد


پنتاگون می گوید در حال حاضر ۸۰ نفر در زندان گوانتانامو در بازداشت هستند
پنتاگون می گوید در حال حاضر ۸۰ نفر در زندان گوانتانامو در بازداشت هستند

۹ یمنی از زندان نظامی آمریکا در گوانتاناموی کوبا به عربستان سعودی منتقل شدند. دولت اوباما در تلاش است تا علی رغم مخالفت های فراوان از سوی جمهوریخواهان کنگره، زندان گوانتانامو را ببندد.

تصاویر تلویزیونی که شامگاه شنبه پخش شد زندانیان فوق را در حالی که به ریاض وارد شدند نشان داد. مقامات یمنی نیز در ریاض در انتظار این افراد بودند. برخی از زندانیان در بدو ورود از دولت سعودی به دلیل امکانی که برای انتقال آنان فراهم کرد سپاسگذاری کردند. این زندانیان که در میدان های جنگ علیه ترور توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شدند، در ریاض تحت آزمایش های پزشکی قرار گرفتند.

عزالدین الصباحی وزیر حقوق بشر یمن گفت: "ما به دنبال برنامه ای هستیم که به این افراد امید به آینده بدهد تا بخشی از جامعه شوند."

خبر انتقال این زندانیان پیشتر در روز شنبه از سوی پنتاگون اعلام شده بود. چند هفته پیش باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از طرح تلاش برای بستن زندان گوانتانامو قبل از پایان دوره ریاست جمهوری خود در ژانویه ۲۰۱۷ خبر داده بود. آقای اوباما قرار است چند روز دیگر برای شرکت در نشست شش جانبه امنیت و اقتصاد موسوم به شورای همکاری خلیج (فارس) به ریاض سفر کند.

انتقال زندانیان یمنی از گوانتانامو به عربستان به دنبال مذاکرات طولانی میان مقامات آمریکایی و سعودی انجام شد. ریاض پذیرفت که این افراد را در برنامه بازپروری که مخصوص بازگشت شبه نظامیان به جامعه است بگنجاند.

جنگ داخلی یمن و فعالیت شاخه یمنی القاعده باعث شده تا دولت اوباما با بازگشت آنان به یمن موافقت نکند.

طارق باعوذه، شهروند یمنی که پیشتر در گوانتانامو دست به اعتصاب غذا زده بود نیز در میان زندانیان منتقل شده به عربستان است.

XS
SM
MD
LG