لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

نماینده پنتاگون: بستن گوانتانامو مهم‌تر از خطر حفظ آن است


دولت باراک اوباما قصد دارد به رغم برخی مخالفت ها، این زندان را تعطیل کند.
دولت باراک اوباما قصد دارد به رغم برخی مخالفت ها، این زندان را تعطیل کند.

مقامات وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا عصر چهارشنبه در کنگره حضور یافتند و به قانونگذاران در مورد طرح باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر بستن بازداشتگاه گوانتانامو در کوبا توضیح دادند.

این جلسه یک روز پس از حمله تروریستی در بروکسل تشکیل شد و برخی از قانونگذاران استدلال کردند که حملات ترویستی در بروکسل و پیش از آن در پاریس، شاید متحدان اروپایی را متقاعد کند در درخواست خود برای بسته شدن این بازداشتگاه تجدید نظر کنند.

از سال ۲۰۰۲ میلادی به این طرف، بیش از ۸۵ درصد زندانیان گوانتانامو، موسوم به گیتمو، به کشورهای دیگر انتقال یافته‌اند. دولت اوباما قصد دارد این زندان را با کمتر از ۱۰۰ بازداشتی باقیمانده تعطیل کند.

پل لوییس نماینده پنتاگون در گوانتانامو، با بیان این که نماد گیتمو یادآور شیوه بازجویی "غرق کردن مصنوعی" و بازداشت‌های بلندمدت بدون محاکمه است، گفت "کشورهای جهان و متحدان می‌گویند گیتمو به ما صدمه می‌زند و با بستن آن، ما نگرانی جهان را از میان می‌بریم."

ولی پل لوییس بدون ارائه جزییات تایید کرد که بازداشتی‌های پیشین گوانتانامو که به جنگ بازگشتند، آمریکاییان را کشته‌اند.

وی گفت "مرگ هر کس یک تراژدی است و ما نمی‌خواهیم کسی بخاطر این که ما بازداشتی‌ها را منتقل کردیم، کشته شود."

با این حال نماینده وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که به باور دولت‌های کنونی و پیشین، بستن زندان گوانتانامو مهم‌تر از خطر حفظ آن است.

جمهوریخواهان اما معتقدند که اهمیت حفظ این زندان بیش از هر زمان دیگر است.

طبق گزارش‌های اطلاعاتی، کمتر از ۵ درصد از بازداشتی‌هایی که در دوران دولت اوباما به کشورهای دیگر منتقل شده‌اند، فعالیت‌های تروریستی را از سر گرفته‌اند.

قانونگذاران آمریکایی نگران آن هستند که کشورهایی مانند غنا و اروگوئه که آنها را پذیرفته‌اند، نمی‌توانند به درستی بر آنها نظارت کنند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG