لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

نمایندگان سنا: طرح دولت اوباما برای بستن گوانتانامو را بررسی می‌کنیم


جان مک کین می گوید سنا طرح دولت را بررسی می کند امید چندانی برای آن ندارد.
جان مک کین می گوید سنا طرح دولت را بررسی می کند امید چندانی برای آن ندارد.

برخی سناتورهای جمهوریخواه به طرح دولت آمریکا برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو واکنش نشان دادند. سناتور جان مک کین هرچند گفته این طرح را در سنا بررسی می کند، اما امیدی به تایید آن از سوی سایر سناتورها ندارد.

جان مک کین در اولین واکنش به ارایه طرح وزارت دفاع آمریکا برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو به کنگره، گفت آنچه ما امروز دریافت کردیم یک فهرست مبهم است و نقشه معتبری برای بستن این بازداشتگاه نیست.

رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا همچنین گفت آقای اوباما یک فرصت طلایی را برای متقاعد کردن مردم و کنگره آمریکا از دست داد.

آقای مک کین یکی از معدود سناتورهای جمهوریخواه است که از بستن بازداشتگاه گوانتانامو حمایت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا طرح دولت خود را برای بستن بازداشتگاه نظامی گوانتانامو، که در خلیج گوانتانامو در کوبا واقع است، اعلام کرد.

باراک اوباما روز سه شنبه گفت این بازداشتگاه امنیت ملی ایالات متحده را پیش نمی برد، بلکه موجب تضعیف آن می شود.

رئیس جمهوری آمریکا این سخنان را پس از آن بیان کرد که وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه طرح بستن بازداشتگاه گوانتانامو را به کنگره آمریکا تحویل داد.

آقای اوباما از کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان خواست تصمیمی اتخاد کنند که تاریخ در مورد آنها خوب قضاوت کند و از همه خواست بر اساس "درس هایی که در ۱۵ سال گذشته یاد گرفته" اقدام کنند.

جمهوریخواهان از پیشنهاد آقای اوباما برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو انتقاد کرده اند. بر اساس طرح پنتاگون، با تعطیلی گوانتانامو، احتمالا ۱۳ سایت دیگر داخل آمریکا ایجاد می شود که ارتش می تواند گروهی ۳۰ تا ۶۰ نفره از بازداشت شدگان را به آن مکان ها منتقل کند. برخی از اماکن احتمالی شامل زندان های فدرال در کانزاس، کلرادو، کارولینای جنوبی و همچنین تاسیسات نظامی می شود.

جک رید، سناتور دموکرات ایالت رود آیلند در سنای ایالات متحده آمریکا نیز از طرح دولت اوباما استقبال کرد و خواستار تلاش کنگره برای این اقدام شد.

وی گفت بستن گوانتانامو چندان آسان نیست.

وی در بیانیه ای گفت که دولت بالاخره برای بستن این بازداشتگاه اقدام کرد و من از همکارانم می خواهم به من بپیوندند و با دقت این طرح را بررسی کنیم.

XS
SM
MD
LG