لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

سناتورهای آمریکایی می خواهند زندانیان گوانتانامو به ایران منتقل نشوند


با انتقال دو زندانی دیگر، شمار زندانیان گوانتانامو به ۸۹ نفر کاهش یافت.
با انتقال دو زندانی دیگر، شمار زندانیان گوانتانامو به ۸۹ نفر کاهش یافت.

همزمان با انتقال دو زندانی از گوانتانامو به سنگال، برخی سناتورهای آمریکایی در تلاش هستند مانع انتقال برخی از این زندانیان به کشورهایی به گفته آنها "حامی تروریسم" از جمله ایران شوند.

وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه تایید کرد دو کارشناس سابق مواد منفجره القاعده که در بازداشتگاه نظامی گوانتانتامو زندانی بودند را به سنگال فرستاده است.

همزمان با تایید این خبر، یک سناتور آمریکایی خواهان ممنوعیت انتقال زندانیان به ایران شد.

مارک کرک، سناتور جمهوریخواه ایالت ایلینوی به همراه برخی از دیگر سناتورها در لایحه پیشنهادی خود می گویند انتقال زندانیان گوانتانامو به مکانهایی که از نظر آنها "کانون تروریسم" و "کشورهای حامی تروریسم" از حمله ایران، یمن، لیبی، سومالی، سوریه و سودان را ممنوع می سازد.

در حال حاضر، قانون انتقال زندانیان به یمن، لیبی و سوریه را فقط تا پایان سال میلادی ممنوع می کند اما آقای کرک، سناتور جمهوریخواه ایالت ایلینوی که لایحه را روز دوشنبه پیشنهاد کرد، می خواهد ممنوعیت دائمی باشد و ایران و سودان هم به لیست افزوده شوند.

دو زندانی منتقل شده، چه کسانی هستند؟

جزئیاتی از دو زندانی منتقل شده از گوانتانامو به سنگال نشان می دهد این دو نفر اهل لیبی هستند و وزارت دفاع در اسنادی که ویکیلکس و نیویورک تایمز به دست آورده اند، آنها را تهدیدهایی برای آمریکا نامیده است.

بنا به یک سند دولت آمریکا که در ۲۰۰۸ منتشر شد، اعتقاد بر این است "سالم عبدو سالم" در مجتمع بن لادن در تورا بورا در افغانستان با نیروهای ائتلاف جنگید و وابسته به اعضای ارشد القاعده بود.

همچنین، فرد دیگر "عمر خلیف محمد ابو بکر" نام دارد و چون پیش بینی شد او بعد از آزادی دوباره فعالیت خصمانه و افراطی خواهد داشت، او سالهاست زندانی است.

به گفته وزارت دفاع آمریکا، انتقال این دو به سنگال، شمار زندانیان گوانتانامو را به ۸۹ نفر کاهش می دهد.

این بخشی از کوشش دولت اوباما برای کاهش زندانیان و بستن نهایی زندان گوانتانامو است.

بر اساس قانون، پنتاگون باید کنگره را ۳۰ روز زودتر از انتقال بازداشت شدگان آگاه کند. نخستین آگاهی در مورداین دو نفر، در اواسط اسفند فرستاده شد.

دولت اوباما می گوید برخی دیگر را قرار است از گوانتانامو منتقل کند. در مورد دیگران، انتظار می رود باز به اطلاع کنگره رسیده شود.

دو بازداشتی که به سنگال فرستاده شدند، سوابقی طولانی از حمایت از القاعده و ارتباط های نزدیک با رهبران سازمان های تروریستی داشتند.

بر اساس گزارش های وزارت دفاع که ویکی لیکس و نیویورک تایمز منتشر کردند، عمر، ۴۴ ساله، در گوانتانامو در چند مورد تهدید کرده بود پرستل آمریکایی را بکشد. او از ۱۹۹۸ در فعالیت های افراطی و خصمانه درگیر بود و با یک هواپیمای دربست بن لادن از سودان به افغانستان رفت.

سالم عبدو ، ۵۵ ساله، از دستکم نیمه دهه ۱۹۹۰ در فعالیت های افراطی شرکت داشت ، و در پی فرار به پاکستان همراه با یک رهبر ارشد القاعده دستگیر شد.

XS
SM
MD
LG