لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۴

ابراز تاسف آمریکا از مرگ غیرنظامیان در حمله ائتلاف عربستان در یمن؛ تحقیق دقیق شود


هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو
هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حمله روز پنجشنبه ائتلاف به رهبری عربستان علیه شورشیان حوثی یمن در سعده، ضمن ابراز تاسف از کشته شدن غیرنظامیان در این حمله، گفت در حالی که جزئیات حمله را نمی‌توانیم تائید کنیم ولی مقامات نگران تلفات غیرنظامیان هستند.

هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «همه طرفین اقدامات بسیار قوی به منظور حفاظت از جان غیرنظامیان اتخاذ می‌کنند. همانطور که شاهد بوده ایم و شما در مورد مساله تباهی و نابودی که در یمن در جریان است به ندرت سئوال کرده اید، بگذارید به آنچه در یمن می گذرد نگاهی بکنیم. شما شورشیان حوثی تحت حمایت ایران را دارید که دائم به عربستان سعودی حمله می‌کنند و آنها این کار را با سلاح‌ها و موشک‌های ایرانی انجام می‌دهند. این اقدامات به همین دلیل انجام می‌گیرد. ولی بگذارید آنچه را که گفتم تکرار کنم، که ما خواهان تحقیقات هستیم و انتظار داریم تحقیقات دقیقی انجام خواهد شد.»

تلویزیون المسیره متعلق به شبه نظامیان شیعه حوثی روز پنجشنبه گفت بر اثر حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یک بازار شلوغ در استان شمالی سعده دست کم ۵۰ نفر کشته و ۷۷ نفر زخمی شدند.

حمله با هدف سنگر شورشیان حوثی در شمال یمن صورت گرفت، ولی به میان بازار و یک اتوبوس حامل کودکان برخورد کرد.

ائتلاف به رهبری عربستان از مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم علیه حوثی‌های یمن وارد جنگ شده‌اند.

سازمان ملل متحد و مدافعان بین المللی حقوق بشر پیشتر از عربستان و متحدان منطقه‌ای آن در ائتلاف، به ویژه امارات عربی متحده، به دلیل کشته شدن غیرنظامیان در جنگ یمن انتقاد کرده‌اند و خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده‌اند.

بیش از سه سال از جنگ یمن، که بیش از ۱۰ هزار قربانی گرفته، می‌گذرد و تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن بی‌نتیجه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG