لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

اعلام آمادگی حوثی‌های یمن برای «توقف یکجانبه» حملات در دریای سرخ


محمد علی الحوثی رئیس «کمیته عالی انقلاب حوثی» در حال خواندن یک بیانیه در حضور خبرنگاران در صنعا پایتخت یمن - ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵
محمد علی الحوثی رئیس «کمیته عالی انقلاب حوثی» در حال خواندن یک بیانیه در حضور خبرنگاران در صنعا پایتخت یمن - ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵

چند روز پس از حمله به نفتکش‌های سعودی در دریای سرخ، شورشیان حوثی در یمن روز سه‌شنبه برای توقف یکجانبه حملات خود در این دریا اعلام آمادگی کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس «کمیته عالی انقلاب حوثی» با صدور بیانیه‌ای گفت: «توقف یکجانبه عملیات نظامی دریایی برای یک دوره موقت خواهد بود.»

به گفته محمد علی الحوثی، اگر ائتلاف منطقه‌ای به رهبری ریاض دست به اقدام متقابل بزند، دوره توقف حملات قابل تمدید است و می‌تواند شامل همه جبهه‌ها هم بشود.

در این بیانیه مشخص نشده است که توقف عملیات نظامی مورد اشاره این مقام ارشد حوثیها از چه زمانی آغاز خواهد شد و دوره آن نیز چه مدت طول خواهد کشید.

حوثی‌ها هفته گذشته به دو نفتکش سعودی در تنگه باب المندب حمله کردند و پس از آن ریاض اعلام کرد تردد نفتکش‌ها از آن مسیر را بطور موقت تعلیق کرده است.

نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم علیه شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن وارد جنگ شده‌اند.

بیشتر از سه سال از جنگ یمن، که بیش از ۱۰ هزار قربانی گرفته است، می‌گذرد و تلاش‌های بین المللی نیز برای پایان دادن به آن همچنان بی نتیجه مانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG