لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۴

عفو بین الملل خواستار تحقیق درباره «جنایات جنگی» احتمالی امارات در یمن شد


سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه خواستار انجام تحقیقات در مورد ادعاهای مطرح شده درباره ناپدید شدن‌ها، شکنجه و موارد احتمالی مرگ برخی از کسانی که در زندان‌های تحت کنترل ارتش امارات متحده عربی و نیروهای شبه نظامی متحد آن در جنوب یمن شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، درخواست این نهاد مدافع حقوق بشر چند ماه پس از آن مطرح می‌شود که این خبرگزاری از اداره یک شبکه مخفی از بازداشتگاه‌هایی در یمن خبر داد که تحت کنترل امارات بوده و موارد متعدد شکنجه و آزار زندانیان در آنها گزارش شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این بازداشتگاه‌ها خارج از کنترل دولت قانونی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن – که بیش از دو سال پیش با فرار به عربستان سعودی از ریاض و متحدان منطقه‌ای آن درخواست کمک علیه شورشیان حوثی کرده بود – اداره می‌شوند.

عفو بین الملل در گزارشی تحت عنوان «تنها خدا می‌داند که آیا او زنده است» گزارش‌هایی از «نقض فاحش» حقوق بشر و موازین بین المللی در ارتباط با زندانیان را مستندسازی کرده است، که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و احتمالا می‌توانند جنایت جنگی باشند.

امارات متحده عربی به سرعت واکنش نشان داد و ضمن رد موارد مطرح شده در گزارش، آن را «سیاسی» خواند و هدف از انتشار آن را تضعیف تلاش‌های امارات، به عنوان بخشی از ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، در حمایت از دولت قانونی یمن دانست.

با گذشت سه سال از جنگ یمن که تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته و حدود ۲ میلیون آواره بر جای گذاشته و با وجود دخالت مستقیم نیروهای سعودی و متحدان آن از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ علیه شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، هنوز چشم اندازی برای پایان آن به چشم نمی‌خورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG