لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

آمریکا به سازمان تجارت جهانی: ۷ شرکت بزرگ چینی در واقع دولتی هستند


نمایی از مقر سازمان تجارت جهانی (WTO) در شهر ژنو سوئیس
نمایی از مقر سازمان تجارت جهانی (WTO) در شهر ژنو سوئیس

ایالات متحده به سازمان تجارت جهانی اطلاع داده است که هفت شرکت چینی، که به گفته مسئولان آمریکایی دولتی هستند، باید طبق قوانین این سازمان در ردیف شرکت‌های تجاری دولتی قرار بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این موضوع در سند مورخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ سازمان تجارت جهانی، که روز چهارشنبه منتشر شده است، مطرح شده و نام این شرکت‌ها نیز در آن درج شده است.

شرکت بین‌المللی دخانیات چین، شرکت ملی نفت فلات قاره چین، گروه سینوکم، شرکت بین‌المللی نفت و مواد شیمیایی چین، شرکت ملی گروه ابزارهای تولیدات کشاروزی چین، شرکت چایناتکس و شرکت همکاری‌های کشاورزی ژینژیانگ یین لونگ، هفت شرکت مورد اشاره آمریکا هستند.

ایالات متحده می‌گوید برخی شرکت‌های تجاری و صنایع چینی، یا متعلق به دولت آن کشور بوده یا از حمایت‌های دولتی برخوردار هستند و از این رو، در رقابت‌های آزاد بین‌المللی منصفانه عمل نمی‌کنند.

سیاست‌های تجاری چین، که نه تنها از نگاه ایالات متحده، بلکه از دید اتحادیه اروپا و همچنین ژاپن غیرمنصفانه هستند، کانون گفت‌وگوهایی در حاشیه نشست وزیران سازمان تجارت جهانی در آرژانتین است.

خبرگزاری رویترز روز گذشته نیز از قول منابع آگاه نوشت، انتظار می‌رود آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن از تلاش مشترک خود برای مقابله با مازاد تولیدات صنعتی چین و دیگر اقدامات تجاری چین خبر دهند.

این کشورها معتقدند سازمان تجارت جهانی نباید چین را به عنوان یک «اقتصاد بازار» (آزاد) به رسمیت بشناسد؛ چرا که چنین اقدامی مکانیزم‌های دفاعی تجاری کشورهای غربی را به شدت تضعیف می‌کند.

پرزیدنت ترامپ در سفر آبان ماه خود به آسیا، در نشست سازمان همکاری‌های آسیا و اقیانوسیه گفت که آمریکا دیگر سوء استفاده تجاری علیه خود را تحمل نخواهد کرد و تنها خواهان تجارت عادلانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG