لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

دیدار ترامپ از پکن در اوج تنش‌ها بر سر تراز بازرگانی


پرزیدنت ترامپ پس از آنکه مدتی به خاطر بحران هسته ای و موشکی کره شمالی، به پکن در باره تراز بازرگانی آتش بس داد، روز گذشته از کره جنوبی به چین رفت. رئیس جمهوری آمریکا به خاطر افزایش هرچه بیشتر کسری تراز بازرگانی آمریکا با چین از پکن انتقاد می کند و می گوید دولت چین برای دست بالا داشتن در رقابت جهانی، با دستکاری یوآن، پول ملی، از روی عمد ارزش آن را در مقابل دلار و سایر ارزهای معتبر جهنی پائین نگاه می دارد و به صاحبان صنایع چین یارانه های مخفی می پردازد..

به گزارش آسوشیتدپرس، انتقاد ها از سیاست بازرگانی چین این نگرانی ها را در محافل بازرگانی جهان که طرفدار تجارت آزاد هستند تقویت کرده است که با روی آوردن آمریکا و دیگر کشورها به سیاست حمایتی، مانع از رشد اقتصاد جهانی شوند که بتازگی آغاز شده است.

دولت ترامپ، چین را متهم می کند که وعده اش دایر بر باز کردن بازار بزرگ و پهناور کشور به روی کالاهای خارجی، عمل نکرده است. آقای ترامپ هفته پیش اعلام کرد کسری ۳۴۷ میلیارد دلاری در سال گذشته تراز بازرگانی آمریکا در برابر چین برای واشنگتن غیر قابل قبول و موجب سرافکندگی است.

هم اکنون دولت ترامپ بر برخی از کالاهای وارداتی از چین تعرفه گمرگی بسته است اما ناظرانی که مسائل تجار ی دو اقتصاد اول و دوم جهان را دنبال می کنند برآنند که «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین درزمینه راضی کردن همتای آمریکائی در زمینه تراز بازرگانی کار چندانی انجام نخواهد داد.

وزارت بازرگانی فدرال آمریکا در حال بررسی دقیق این مساله است که آیا چین برخلاف مقررات سازمان تجارت جهانی برای برخی از کالاهای صنعتی تولید شده دران کشور یارانه های مخفی در نظر گرفته است یانه.

با این همه کارشناسان مسائل بازرگانی می گویند چین اکنون دیگر اقتصاد دهه پیش را ندارد و بازار آمریکا هم اهمیتش را برای صادرکنندگتان از دست می دهد زیرا بازارهای تازه ایجادشده در حال رشد و بزرگ شدن هستند. این امر تا حدی حربه تحریم و تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین را کند می کند هرچند هنوز یک سوم مازاد تجاری چین به خاطر صادرات کالا به آمریکاست و آمریکا به یاری اهرم واردات می تواند در اقتصاد چین ضربه وارد آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG