لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

رهبران دو حزب به کاخ سفید دعوت شدند؛ پرزیدنت ترامپ بر بودجه دیوار مرزی تاکید دارد


در حالی که تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال در آمریکا وارد یازدهمین روز خود شد، به دعوت پرزیدنت ترامپ، رهبران دو حزب در کنگره آمریکا روز چهارشنبه راهی کاخ سفید شدند تا امکان بازگشایی دولت را بررسی کنند.

این دیدار یک روز پیش از تشکیل کنگره جدید آمریکا صورت گرفت.

پرزیدنت دونالد ترامپ ساعتی پیش از برگزاری این نشست، در پایان جلسه با کابینه خود گفت که او انتظار دارد کنگره پنج میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی را تصویب کند. این در حالی است که رهبران دموکرات مخالف این بودجه هستند.

یکصد و شانزدهمین کنگره ایالات متحده فردا در حالی شروع به کار می‌کند که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان و جمهوری‌خواهان در مجلس سنا دارای اکثریت هستند.

دموکرات‌ها پیشتر گفته بودند که برای شروع کار خود برنامه دارند و نخستین کارشان، بازگشایی بخش‌های تعطیل شده دولت فدرال خواهد بود. با این حال و برای این کار، به همراهی و توافق سنا و کاخ سفید نیاز دارند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه در پیامی در توئیتر شخصی خود گفت: «با توافق تجاری جدیدی که با کانادا و مکزیک امضا کردیم، این مکزیک است که هزینه ساخت دیواری را می‌دهد که از قبل خیلی از قسمت‌های آن بازسازی شده است. ما خیلی کار کرده‌ایم و بودجه ۵.۶ میلیارد دلاری که مجلس نمایندگان تصویب کرده، در مقایسه با منافع امنیت ملی خیلی کم مقدار است و خیلی زود هزینه آن تامین خواهد شد.»

هنوز مشخص نیست اکثریت جمهوری‌خواهان در سنا چگونه برنامه ریزی خواهند کرد. دان استوارت، سخنگوی میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا، پیشتر گفته بود: «قضیه ساده است؛ سنا چیزی که رئیس جمهوری آن را امضا نکند، تصویب نخواهد کرد.»

تعطیلی بخش‌هایی از دولت به دلیل اختلاف بر سر تامین بودجه برای ساخت دیوار در امتداد مرز آمریکا با مکزیک است. کاخ سفید می‌گوید باید بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری دریافت کند، ولی کنگره حاضر به تامین این رقم از بودجه نیست.

هر چند در مجلس سنای فعلی جمهوری‌خواهان اکثریت را با ۵۱ کرسی در اختیار دارند، اما برای تصویب آن در سنا نیاز به ۶۰ رای دارند. دموکرات‌ها گفته‌اند حاضر به تامین بودجه برای ساخت دیوار نیستند.

دموکرات‌ها می‌گویند که در یک طرح، بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری برای وزارت امنیت داخلی را تایید می‌کنند، اما مدت آن تا هشتم فوریه (۱۹ بهمن) خواهد بود. این فرصت اجازه می‌دهد هم دولت از تعطیلی خارج شود، و هم کنگره و کاخ سفید مذاکرات خود را ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG