لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

ایالات متحده به کشتی‌های تجاری در اقیانوس هند هشدار داد


ایالات متحده روز دوشنبه هشداری به کشتی‌های تجاری که از اقیانوس هند عبور می‌کنند صادر کرد. این هشدار پس از چندین فقره کشتی‌ربایی و درگیری در دریای سرخ طی این ماه صادر شد.

به گزارش نشریه هیل، اداره دریانوردی وزارت حمل و نقل ایالات متحده به همه کشتی‌ها هشدار داد در هنگام عبور از آب‌های این مناطق احتیاط کنند و از تهدید‌های فعال در این منطقه آگاه باشند.

هشدار اداره دریانوردی وزارت حمل و نقل ایالات متحده به کشتی‌ها توصیه می‌کند تا حد امکان از آب‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و بنادر یمن دوری کنند و مراقب قایق‌های کوچک و پهپادهایی باشند که می‌توانند تهدید به شمار آیند.

این گزارش می‌گوید در صورت رویارویی با تلاش جمهوری اسلامی برای توقیف کشتی، به خدمه کشتی پیشنهاد می‌کند که با ناوگان پنجم ایالات متحده تماس بگیرند.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، روز ششم آذر اعلام کرد ناو‌گروه ضربتی آیزنهاور که دریای سرخ مستقر بود، روز یکشنبه پنجم آذر با عبور از تنگه هرمز، وارد آب‌های خلیج‌فارس شد تا از ماموریتهای سنتکام در منطقه پشتیبانی کند.

براساس نوشته حساب کاربری سنتکام در «ایکس»، این ناوگروه ضمن حمایت از الزامات سنتکام در سراسر منطقه، آزادی ناوبری را در آبراه‌های بین‌المللی کلیدی از جمله در خلیج‌فارس و دریای عمان تضمین خواهد کرد.

حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در یمن یک نفتکش تجاری مرتبط با اسرائیل را ۱۹ نوامبر توقیف کردند و یک کشتی کانتینری متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی نیز هفته گذشته مورد حمله پهپادهای جمهوری اسلامی قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG