لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

رئیس‌جمهوری اسرائیل کشتی‌ربایی‌ دریای سرخ را حمله‌ به اسرائیل و نظم بین‌المللی خواند


اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل روز دوشنبه ضمن اشاره به کشتی‌ربایی در دریای سرخ، تصرف یک کشتی‌تجاری توسط شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی در آب‌های بین‌المللی را به عنوان حمله به اسرائیل و نظم بین‌المللی محکوم کرد.

به گزارش جروزالم پست، رئیس‌جمهوری اسرائیل با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «تصرف یک کشتی‌تجاری توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی در آب‌های بین‌المللی نشان‌دهنده حمله نه فقط [به] اسرائیل، بلکه به نظم بین‌المللی است.»

حوثی‌ها که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند روز یکشنبه یک کشتی باری را که مالکیت آن بریتانیایی و تحت اداره ژاپنی‌ها است، ربودند.

همزمان ایالات متحده توقیف کشتی را به عنوان نقض قوانین بین‌المللی محکوم کرد و خواستار آزادی فوری کشتی و خدمه آن شد.

اسحاق هرتزوگ تاکید کرد که این اقدام «شواهد بیشتری» از نقش جمهوری اسلامی را «شبکه تروریسم و هرج و مرج جهانی» نشان می‌دهد.

همچنین رئیس‌جمهوری اسرائیل بر قصد و نیت از پیش اعلام شده حوثی‌ها تاکید کرد و از جامعه بین‌المللی خواست تا علیه «خطر آشکار و فوری» ناشی از جمهوری اسلامی اقدام قاطعانه انجام دهد.

در حالی که دفتر نتانیاهو این کشتی را بریتانیایی می‌خواند رسانه‌های جمهوری اسلامی تاکید دارند بگویند که این کشتی اسرائيلی است.

تایمز اسرائیل به نقل از رسانه‌های عربی‌ گزارش داده که کشتی «گلکسی لیدر» حامل پرچم پاناما بوده است، تحت یک شرکت متعلق به آبراهام اونگار، سرمایه‌دار اسرائیلی، ثبت شده است، و در زمان ربوده‌شدن ٢٢ سرنشین داشته است.

XS
SM
MD
LG