لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

یک کشتی متعلق به اسرائیل توسط «پهپاد مشکوک ایرانی» در اقیانوس هند مورد حمله قرار گرفت


پهپاد انتحاری ساخت جمهوری اسلامی ایران
پهپاد انتحاری ساخت جمهوری اسلامی ایران

یک مقام دفاعی آمریکایی می‌گوید یک کشتی باربری متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی در اقیانوس هند در حالی که اسرائیل در حال جنگ با حماس در نوار غزه است، مورد حمله یک پهپاد مشکوک ایرانی قرار گرفت.

حمله روز جمعه به «CMA CGM Symi» در حالی صورت می‌گیرد که کشتی‌رانی جهانی به طور فزاینده‌ای خود را هدف جنگی می‌بیند که احتمال گسترش به یک درگیری منطقه‌ای را دارد - حتی در موقعیتی که آتش‌بس درگیری‌ها را متوقف کرده و حماس گروگان‌ها را با زندانیان فلسطینی در اسرائیل مبادله می‌کند.

این مقام دفاعی که به شرط فاش نشدن نامش با آسوشیتدپرس صحبت کرد می‌گوید که کشتی با پرچم مالت در حالی که در آب‌های بین‌المللی بود، توسط یک هواپیمای بدون سرنشین مثلثی شکل شاهد-۱۳۶ مورد هدف قرار گرفت.

بنابراین گزارش، این پهپاد منفجر شد و به کشتی آسیب وارد کرد اما هیچ یک از خدمه آن مجروح نشدند.

این مقام آمریکایی می‌گوید: «ما به نظارت دقیق اوضاع ادامه می‌دهیم.» به گزارش آسوشیتدپرس، این مقام از توضیح اینکه چرا ارتش آمریکا معتقد بود «ایران پشت این حمله بوده است» خودداری کرد.

CMA CGM، یک شرکت حمل‌ونقل بزرگ مستقر در مارسی، فرانسه است که تا لحظه تنظیم این خبر به این رویداد واکنشی نشان نداده است. با این حال، به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، خدمه کشتی طوری رفتار می‌کردند که گویی معتقد بودند کشتی با تهدیدی روبه‌رو شده است.

بر اساس داده‌های MarineTraffic.com که توسط آسوشیتدپرس تجزیه و تحلیل شده است، این کشتی از روز سه‌شنبه زمانی که بندر جبل‌علی دبی را ترک کرد، ردیاب سیستم شناسایی خودکار آن خاموش شده است. بر مبنای روال معمول کشتی‌ها باید ردیاب خود را به دلایل ایمنی فعال نگه دارند، اما اگر به نظر برسد که ممکن است هدف قرار بگیرند، خدمه آن‌ها را خاموش می‌کنند. این کشتی پیش از این در هنگام عبور از دریای سرخ از یمن که محل استقرار شورشیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران است نیز همین کار را انجام داده بود.

هفته گذشته، حوثی‌های یمن یک کشتی و خدمه آن را به ظن اینکه اسرائیلی هستند مورد حمله قرار دادند و ربودند.

XS
SM
MD
LG