لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

همه چیز درباره روند تقاضای ویزای آمریکا


برای اغلب مردم جهان سفر به آمریکا به معنای تن دادن به روند طولانی درخواست ویزا است که ممکن است ماه ها و حتی یک سال بکشد و ممکن است به جواب منفی ختم شود حتی برای اتباع کشورهای متحد آمریکا از جمله هند که در فرمان منع مسافرت دونالد ترامپ نبودند.

روزنامه نیویورک تایمز روند تقاضای ویزای آمریکا را به این ترتیب می داند:

  • ارسال فرم ویزای غیرمهاجرتی به شکل آنلاین
  • هزینه فرم را در بانک مربوطه پرداخت و برای مصاحبه ثبت نام کنید.
  • مدارکی را که ثابت می کند زندگی تثبیت شده ای دارید و احتمال ندارد پس از انقضای ویزا در آمریکا بمانید را جمع آوری کنید. مثلا معرفی نامه از کارفرما، دعوتنامه از آمریکا، گذرنامه، گواهی بانک، و هر چیز دیگری که نشان دهد حتما برمی گردید.
  • مصاحبه. در برخی کشورها انتظار برای نوبت مصاحبه ممکن است تا چهار ماه طول بکشد. در روز وعده با یک متصدی وزارت خارجه دیدار می کنید که ممکن است تقاضای شما را حتی گاهی بدون بررسی مدارکتان رد کند. او می تواند پرونده را برای بررسی بیشتر بفرستد.
  • اطلاعات شما با بانک اطلاعات آمریکا و کشورهای دیگر چک می شود.
  • پس از بررسی همه چیز ویزا صادر می شود.
  • در فرودگاه، ماموران گمرک آمریکا دور دیگری از بررسی پشت پرده را انجام می دهند.
  • هنگام ورود به آمریکا، ماموران گمرک از شما سوالاتی می پرسند و ممکن است دوباره همه چیز بررسی شود.

رد ویزا کشور به کشور فرق می کند و دلیل رد عمدتا به متقاضیان اعلام نمی شود. ۱۳ کشور در سال ۲۰۱۵ بیشترین شمار رد تقاضای ویزا را داشتند. بیشترین رقم متعلق به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا است از جمله غنا، سوریه و سومالی. نرخ رد ویزا برای متقاضیان از کوبا و لائوس نیز بالا بود.

اتباع ۳۸ کشور که در برنامه معافیت ویزا قرار دارند بدون ویزا می توانند به آمریکا وارد شوند. اما آنها نیز پیش از ورود باید اطلاعات شخصی خود را به دولت آمریکا تسلیم کنند.

۳۰ کشور اروپایی، هفت کشور آسیا و اقیانوسیه ( استرالیا، برونئی، ژاپن، نیوزلند، سنگاپور، کره جنوبی و تایوان) و همچنین کشور شیلی در آمریکای لاتین در برنامه معافیت ویزا قرار دارند. عمده شهروندان کانادا و برمودا نیز میتوانند بدون ویزا به آمریکا وارد شوند.

بیشتر مسافران از کشورهای فوق تا ۹۰ روز می توانند در آمریکا بمانند.

آمریکا پس از حملات تروریستی پاریس در سال ۲۰۱۵ و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تغییراتی را در مورد واجدین شرایط معافیت از ویزا وضع کرد و گفت افرادی که از سال ۲۰۱۱ به این سو به ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن سفر کرده باشند واجد شرایط ورود به آمریکا نیستند.

افراد دوتابعیتی که هم شهروند کشورهای معاف از ویزا و هم شش کشور فوق باشند نیز شرایط ورود بدون ویزا به آمریکا را ندارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG