لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۰

مایک پنس در اشرف ۳: تجدید توافق هسته‌ای به هیچ وجه به نفع مردم ایران نیست


حضور مایک پنس در اردوگاه اشرف ۳ در آلبانی
حضور مایک پنس در اردوگاه اشرف ۳ در آلبانی

مایک پنس معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده روز پنجشنبه در جریان دیدارش از اردوگاه اشرف ۳ در آلبانی آنچه را که مردم ایران از سال ۱۳۵۷ متحمل شده‌اند در تاریخ به عنوان یکی از تراژدی های بزرگ عصر مدرن نامید و گفت:«تجدید توافق با ایران راه جمهوری اسلامی در مسیر دستیابی به بمب هسته‌ای را مسدود نخواهد کرد و مسیر طلایی برای آنان ایجاد خواهد کرد.»

پنس تاکید کرد:« تجدید توافق هسته ای ایران، به هیچ وجه به نفع مردم ایران نخواهد بود. این فقط یک رژیم فاسدی را که نسل‌ها مردم ایران را عذاب داده و شکنجه کرده است، قدرتمند و غنی خواهد کرد.»

معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده همچنین جمهوری اسلامی را به وحشی‌گری محکوم کرد و از دولت بایدن خواست که توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را تمدید نکند و گفت که این توافق رهبری ایران را جسورتر می‌کند.

مایک پنس همچنین گفت: «ما به جامعه ایرانی آمریکایی خود افتخار می‌کنیم و از آنها سپاسگزاریم. او خطاب به حضار گفت:« شما در اینجا در اشرف ۳ شاهد هستید که صدای شما در صحنه جهانی مهم‌تر از همیشه است.»

مریم رجوی «رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران» هم در سخنرانی خود در حضور مایک پنس گفت:«مقاومت ایران یک نمونه تاریخی از این واقعیت است که مقاومت یک ملت می‌تواند مسیر تاریخ را به سمت آزادی تغییر دهد. امروز ما این تجربه را در اوکراین می‌بینیم. واقعاً اگر خود مردم اوکراین اسلحه به دست نمی گرفتند، چه چیزی پیش رویشان بود؟»

مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام پس از هشت دور که چندین ماه آن در وین انجام شد، بدون نتیجه متوقف شده است. دولت جو بایدن بارها گفته است که دیپلماسی را بهترین گزینه برای مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران می‌داند.

مقامات ارشد دولت بایدن بارها ضمن تاکید بر این که بازگشت به برجام در خدمت منافع ملی آمریکا و متحدان و شرکایش است، روشن کرده‌اند که در صورت شکست مذاکرات ایالات متحده به «سایر گزینه‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG