لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

اکثریت یهودیان آمریکا از تصمیم ترامپ درباره اورشلیم استقبال کردند


مایکل لیپین، صدای آمریکا - اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم با استقبال اکثریت سازمانهای یهودیان آمریکائی رو به رو شده است. سازمانهائی که در انتخابات ریاست جمهور ی سال پیش عمدتا به هیلاری کلینتون رقیب دونالد ترامپ رای دادند.

۷ سازمان مهم یهودیان آمریکائی در بیانیه ای از سخنان روز چهارشنبه ترامپ حمایت کردند و اقدام را تاریخی خواندند. اما بعضی از سازمانهای یهودی آمریکا نیز از اقدام پرزیدنت ترامپ انتقاد کردند. یک گروه سوم از سازمانها نیز در این باره هیچ واکنشی نشان ندادند.

بنا به نظرسنجی ها ۳۵ درصد یهودیان آمریکا خود را طرفدار جنبش اصلاحات یهودیت می دانند.

«خاخام ریک جیکوب» رئیس «اتحادیه اصلاح یهودیت» در این باره می گوید ما در این باور رئیس جمهوری شریک هستیم که سفارت آمریکا باید در یک زمان درست به اورشلیم منتقل شود، اما از چنین اقدامی بدون جریان یک برنامه جامع صلح نمی توانیم حمایت کنیم. انتقال سفارت باید در یک متن اجرائی گسترده انجام شود که طی آن اورشلیم به عنوان شهر مقدس کلیمیان، مسیحیان و مسلمانان شناخته شود.

سازمان های یهودیان محافظه کار که بنا به نظر سنجی ۱۸ در صد یهودیان آمریکا را تشکیل می دهند در این باره واکنشی نشان نداده اند و خاخام استیون ورنیک رهبر این سازمان روز چهارشنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است فعلا واکنشی نشان نخواهد داد.

«ناتان دیامنت» از اتحادیه یهودیان ارتدکس آمریکا که ۱۰ در صد یهودیان آمریکائی را نمایندگی می کند در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا می گوید از دهه ها پیش اکثریت سازمانهای یهودی این کشور خواستار آن بوده اند که اورشلیم از سوی واشنگتن پایتخت اسرائیل شناخته شود و اقدام ترامپ نشان دهنده نزدیک تر شدن کامل آمریکا و حمایت از اسرائیل است.

اما گروه یهودیان جی استریت (J Street) با انتقاد از تصمیم ترامپ سیاست جدید آمریکا را در تضاد با سیاست چند دهه ای واشنگتن دانسته و می گوید این تصمیم چیزی را تغییر نمی دهد بلکه تنها روند تعهدات اعلام شده آمریکا دایر بر کمک به حل اختلاف های فلسطینی ها با اسرائیل را تضعیف می کند، امنیت اسرائیل را مورد تهدید قرار می دهد و متحدان عرب را منزوی می سازد. این گروه تصمیم پرزیدنت ترامپ را «گمراه کننده و آسیب رسان» قلمداد می کند و می گوید یهودیان آمریکا نباید از این تصمیم حمایت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG