لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

آمریکا از شورای امنیت خواست قطعنامه سوریه را عصر سه‌شنبه به رأی‌ بگذارد


نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواسته است عصر سه‌شنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و متحدانش را درباره حملات شیمیایی سوریه به رأی بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها در نیویورک، آمریکا درخواست کرده است که نشست رأی‌گیری شورای امنیت ساعت ۳ بعد از ظهر امروز تشکیل شود.

دولت ایالات متحده پیشتر حمله شیمیایی روز شنبه در دومای سوریه را، که منابع محلی می‌گویند دست کم ۴۰ کشته و ده‌ها مصدوم بر جای گذاشته است، به شدت محکوم کرده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست روز گذشته شورای امنیت، ضمن مسئول دانستن رژیم بشار اسد و دو حامی اصلی آن ، یعنی ایران و روسیه، از توزیع پیش نویس قطعنامه بین اعضا خبر داد.

نیکی هیلی گفت این قطعنامه خواستار فراهم شدن دسترسی بدون محدودیت کمک‌های بشردوستانه به ساکنان دوما در غوطه شرقی، و انجام فوری تحقیقات حرفه‌ای و بی‌طرف در سوریه است.

در پیش‌نویس قطعنامه، که به رؤیت صدای آمریکا رسیده است، از «حمله شیمیایی ۷ آوریل ۲۰۱۸ در منطقه دوما در نزدیکی دمشق پایتخت جمهوری عربی سوریه» ابراز نگرانی عمیق شده است.

این قطعنامه، با اشاره به کنوانسیون بین‌المللی منع بکارگیری سلاح‌های شیمیایی، قطعنامه‌های مرتبط و اتهام‌های قبلی انجام حملات شیمیایی در سوریه، ازسرگیری تحقیقات بین‌المللی را ضروری می‌داند.

برای تصویب این قطعنامه در شورای ۱۵ نفره امنیت سازمان ملل متحد، دست کم ۹ رأی موافق – و همچنین وتو نشدن آن توسط یکی از پنج عضو دائم شورا – نیاز است.

از آنجا که مسکو، حامی اصلی دمشق، پیشتر چندین قطعنامه‌ شورای امنیت را برای حمایت از دولت بشار اسد وتو کرده است، این بار نیز احتمال وتوی آن توسط روسیه وجود دارد.

روسیه، به همراه ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و چین، پنج عضو دائم شورای امنیت هستند که از حق وتو برخوردار بوده و می توانند هر تصمیمی را به رغم موافقت اکثریت، رد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG